TdS: Niskanen wygrywa w Lenzerheide. Koniec Tour de Ski dla Marit Bjoergen!

W szwajcarskim Lenzerheide odbył się dzisiaj bieg ze startu wspólnego na 10 km stylem klasycznym. Najlepszą zawodniczką w noworocznym biegu okazała się Kerttu Niskanen.

Finka, która od początku narzuciła wysokie tempo, na finiszu wyprzedziła dwie Norweżki – Astrid Jacobsen (0,4 s straty) oraz Therese Johaug (1,1). Najlepsza z Polek, Paulina Maciuszek, była 28, ze stratą 1.10,5 do zwyciężczyni.

Pozostałe Polki zajęły odległe miejsca. Sylwia Jaśkowiec, dla której styl klasyczny nie jest mocną stroną, uplasowała się na 42. miejscu i spadła w klasyfikacji generalnej Tour de Ski z 9. miejsca na 26. pozycję. Ostatnia z biało-czerwonych, Kornelia Kubińska, zajęła 51. lokatę. Nową liderką Tour de Ski została Astrid Jacobsen, która wyprzedza Ingvild Oestberg i Kerttu Niskanen.

Dzisiaj rano z całego cyklu TdS wycofała się Marit Bjoergen. Powodem rezygnacji sławnej Norweżki była infekcja wirusowa. – Jest mi przykro, że muszę się wycofać. Niestety nie jestem w formie, by walczyć o zwycięstwo i w tej sytuacji wolę skupić się na przygotowaniach do igrzysk w Soczi – podkreśliła Bjoergen.

Z powodu wycofania się Norweżki z dalszych zawodów, szansę na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zachowała Justyna Kowalczyk.