PŚ w Zakopanem. Biało-czerwona dominacja! Stoch wygrał, Kubacki – 3.!

To był „polski” dzień w Zakopanem! Kamil Stoch wygrał, a Dawid Kubacki zajął trzecie miejsce w indywidualnych zmaganiach Pucharu Świata na Wielkiej Krokwi. Z dobrej strony zaprezentował się również Piotr Żyła, którego sklasyfikowano na ósmej pozycji.

Kamil Stoch królem Wielkiej Krokwi! Nasz trzykrotny mistrz olimpijski w pięknym stylu po raz 35. w karierze wygrał zawody zaliczane do Pucharu Świata. Rywali zostawił daleko w tyle. Na półmetku zmagań plasował się na trzeciej pozycji (137.5 m). W finałowej rundzie błysnął kapitalnym skokiem. 32-latek uzyskał aż 140 m i z przewagą ponad pięciu punktów wyprzedził drugiego w konkursie Austriaka Stefana Krafta (136 m i 138 m).

Z bardzo dobrej strony zaprezentował się także Dawid Kubacki. Nowotarżanin – dzięki próbie na odległość 140 m – przewodził stawce po pierwszej serii. Triumfator 68. Turnieju Czterech Skoczni nie obronił jednak pozycji lidera. W drugiej rundzie zaliczył tylko 133 m, w efekcie czego zajął trzecie miejsce. Blisko 30-letni zawodnik tym samym po raz dziewiąty z rzędu stanął na pucharowym podium.

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowano Niemców – Stephana Leyhe (139 m i 134 m) oraz Karla Geigera (134 m i 136 m), który atakował z dziesiątej lokaty. Szósty był Norweg Marius Lindvik (132 m i 137.5 m), zaś siódmy – Japończyk Ryoyu Kobayashi (136 m i 134 m). Ponownie zawody w najlepszej „dziesiątce” zakończył Piotr Żyła. Cieszynianin skoczył 134 m i 131 m, co w ostatecznym rozrachunku dało mu dobre, ósme miejsce.

Tak jak można było się spodziewać, pozostali podopieczni Michala Dolezala nie zdołali załapać się do finałowej serii. Na trzydziestej piątej pozycji uplasował się Aleksander Zniszczoł (121.5 m), a dopiero na czterdziestej czwartej Maciej Kot (116 m).

W czołówce klasyfikacji generalnej całego cyklu nie doszło do żadnych zmian, choć Dawid Kubacki konsekwentnie odrabia straty do pierwszego Karla Geigera. W tym momencie przewaga lidera niemieckiej kadry nad Polakiem zmalała do stu siedmiu oczek. Drugi niezmiennie jest Stefan Kraft, natomiast trzecią lokatę zachował Ryoyu Kobayashi. Kamil Stoch umocnił się na szóstym miejscu.

Kolejne zmagania z cyklu Pucharu Świata odbędą się w Sapporo. W dniach 1-2 lutego na słynnej Okurayamie zostaną rozegrane dwa konkursy indywidualne.