Liga Narodów. Polskie siatkarki ponownie na najniższym stopniu podium rozgrywek po zwycięstwie nad Brazylią

Polskie siatkarki powtórzyły osiągnięcie sprzed roku i ponownie wywalczyły trzecie miejsce w Lidze Narodów. W decydującym spotkaniu biało-czerwone pokonały Brazylię 3:2.

Obie drużyny mierzyły się ze sobą podczas fazy grupowej LN. Wówczas lepsze okazały się zawodniczki z Ameryki Południowej, wygrywając 3:1. Teraz stawką spotkania było zajęcie trzeciego miejsca w końcowej klasyfikacji Ligi Narodów 2024. Polki w swoim półfinale uległy Włoszkom 0:3, zaś Japonki po tie-breaku pokonały Brazylię.

W inauguracyjnej partii, po wyrównanych pierwszych wymianach, w kolejnych fragmentach Brazylijki – dzięki skutecznemu atakowi – odskoczyły Polkom na kilka punktów. Przy stanie 14:11 dla siatkarek z Kraju Kawy biało-czerwone w końcu zaczęły kończyć swoje ataki, a dodatkowo rywalki zaczęły popełniać błędy własne. Nasze zawodniczki doprowadziły do stanu 17:14 i przewagi nie oddały już do końca tej odsłony. Brazylijki próbowały jeszcze gonić wynik, ale popełniały zbyt wiele błędów własnych, aby móc dokonać tej sztuki. Pierwszy set padł łupem biało-czerwonych (25:21).

Druga odsłona tego spotkania miała zacięty przebieg. Zespół z Ameryki Południowej zaczął zdobywać punkty blokiem. Przy stanie 14:13 dla Polek rywalki zanotowały serię kilku punktów z rzędu przy własnym serwisie. Biało-czerwone jednak się nie zniechęcały. Najpierw doprowadziły do wyrównania, by po asie serwisowym Agnieszki Korneluk wyjść na prowadzenie 23:21. Brazylijski zdołały jednak zniwelować przewagę naszych siatkarek i końcówka seta była rozgrywana na przewagi. W dwóch ostatnich akcjach Polki popełniły dwa błędy własne, dzięki czemu tę partię wygrały zawodniczki z Kraju Kawy (28:26).

Początek trzeciej odsłony to trzypunktowe prowadzenie Polek dzięki m.in. dwóm blokiem, jednak rywalki szybko prowadziły do odrobienia strat. W kolejnych minutach zasadniczo trwała wymiana punkt za punkt. Przy stanie 14:14 nasze zawodniczki – dzięki punktom w ataku przy własnej zagrywce oraz grze blokiem – odskoczyły Brazylijkom na kilka punktów. Siatkarki z Ameryki Południowej dorzuciły kilka punktów w ataku, jednak biało-czerwone również nie miały większych problemów z tym elementem gry. Ostatecznie Polki wygrały tę partię 25:21.

Pierwsza część czwartego seta ułożyła się po myśli naszych reprezentantek. Biało-czerwone dobrze grały blokiem, kończyły ataki przy swojej zagrywce, w efekcie czego objęły pięciopunktowe prowadzenie (10:5). W dalszej części tej odsłony to rywalki poprawiły blok, dorzucając do tego skuteczność w ataku, niwelując w ten sposób straty. Przy stanie 17:17 Brazylijki zanotowały serię pięciu punktów z rzędu i stało się jasne, że Polkom będzie trudno odwrócić losy tej partii. Zawodniczki z Ameryki Południowej nie wypuścił swojej szansy i wygrywając seta 25:19 doprowadziły do tie-breaka.

Pierwsze dwa punkty w piątej odsłonie nasze reprezentantki zdobyły dzięki grze blokiem. Rywalki ryzykowały w polu zagrywki, popełniając kilka błędów przy serwisie. To dało prowadzenie biało-czerwonym. Dobry blok przyniósł kolejne punkty Polkom, dając im solidną przewagę (11:6). Nasze zawodniczki niw zmarnowały tej okazji, wygrywając tie-breaka 15:9 i całe spotkanie 3:2, zapewniając sobie w ten sposób trzecie miejsce w siatkarskiej Lidze Narodów 2024.