IO w Tokio 2020. Polacy bez straty seta pokonali gospodarzy turnieju

Polska nadal liderem grupy A olimpijskiego turnieju siatkarzy. Tym razem biało-czerwoni pokonali reprezentację Japonii 3:0. To trzecie z rzędu zwycięstwo podopiecznych Vitala Heynena podczas zmagań w Japonii.

Japończycy olimpijskie zmagania rozpoczęli od dwóch zwycięstw: z Wenezuelą oraz Kanadą. W 3. kolejce gospodarze przegrali z Włochami 1:3. Polacy podeszli do starcia z reprezentantami Kraju Kwitnącej Wiśni z dużym respektem dla przeciwnika. Treener Vital Heynen tym razem nie kombinował i posłał w bój wszystkich czołowych zawodników (z wyjątkiem Michała Kubiaka).

Polacy już od początku pierwszego seta zdołali zbudować niewielką przewagę. Nieźle grali blokiem. W kolejnych minutach rywale poprawili grę w obronie, doprowadzając do remisu 14:14. Później trwała zacięta walka punkt za punkt. Losy tej osłony rozstrzygnęły się w samej końcówce. Japończycy popełnili błąd w ataku, chwilę później popracował polski blok, a decydujący punkt zdobył Wilfredo Leon.

Początek drugiej partii to dobra gra biało-czerwonych w defensywie, co pozwoliło na wywalczenie kilkupunktowej przewagi. W pewnym momencie mistrzowie świata prowadzili z gospodarzami turnieju już różnicą sześciu punktów. Japończycy pokazali jednak charakter, niwelując swoje straty do dwóch punktów (16:18). Na więcej nie pozwolili jednak Polacy. Odpowiedzialność na swoje barki wział Leon, którzy popisywał się dobrymi zagrywkami i skutecznymi atakami. To zapewniło naszym siatkarzom triumf w drugim secie do 21.

Bardzo dobra gra blokiem na wstępie trzeciej odsłony zapewniła mistrzom świata trzypunktową przewagę. Trener rywali wziął czas, po którym gospodarze turnieju szybko doprowadzili do remisu 7:7. W pewnym momencie to Japończycy objęli prowadzenie i utrzymywali przewagę do stanu 21:20. Bardzo ważny punkt zdobył Jakub Kochanowski przy zagrywce własnej drużyny. W końcówce po raz kolejny zadziałał polski blok, dzięki czemu biało-czerwoni wygrali tę partię 26:24, a całe spotkanie 3:0.

Polacy z dorobkiem 10 punktów utrzymali prowadzenie w grupie A. Kolejnym rywalem mistrzów świata będą Kanadyjczycy. To spotkanie zostanie rozegrane w niedzielę o godz. 2.00 czasu polskiego.