Ekstraklasa. Wysokie zwycięstwo Warty Poznań, Stal bez wygranej od początku marca

Warta Poznań wysoko ograła Stal Mielec (5:2) w ramach 29. kolejki PKO BP Ekstraklasy. „Zieloni” skutecznie utrzymują dystans nad strefą spadkową. Natomiast podopieczni Kamila Kieresia nie zdołali zwyciężyć piątego meczu z rzędu.

Poniedziałkowe starcie Warty Poznań ze Stalą Mielec dostarczyło wielu emocji. Worek z golami został rozwiązany już w 7. minucie. Mohamed Mezghrani ruszył lewą stroną, minął jednego z obrońców i płasko zacentrował. Konrad Matuszewski uderzył bez zastanowienia, pokonując Mateusza Kochalskiego. Po nieco ponad kwadransie goście doprowadzili do wyrównania. Maciej Domański dośrodkował w pole karne. Jędrzej Grobelny popełnił błąd przy swojej interwencji. W efekcie piłka trafiła pod nogi Alvisa Jaunzemsa, który bez problemów wpisał się na listę strzelców.

Żadna ze stron nie odpuszczała. W 38. minucie Adam Zrelak przejął futbolówkę przed „szesnastką” rywali. Dobrze się zastawił, po czym przymierzył z dystansu. Jego uderzenie odbiło się od słupka i znalazło się w siatce. Jeszcze przed przerwą Stal ruszyła z kontratakiem. Mateusz Matras zagrał w pole karne. Ten obrócił się z obrońcą na plecach i pokonał golkipera.

Po przerwie intensywność meczu została podtrzymana przez gospodarzy. Pierwsza akcja drużyny prowadzonej przez Dawida Szulczka zakończyła się golem. Mezghrani wstrzelił piłkę w pole karne. Próbę odbił Kochalski, ale był on bezradny wobec dobitki Zrelaka. W 49. minucie było już 4:2. Algierski pomocnik Warty posłał piłkę z rzutu wolnego wprost na głowę Dawida Szymonowicza. Ten pewnym uderzeniem podwyższył prowadzenie.

Mielczanie próbowali odrobić straty. Mieli jednak problem z prowadzeniem akcji w okolicach pola karnego rywali. Poznaniacy z kolei nieco się cofnęli, czekając na odpowiednią chwilę do kontrataku. Taka nadarzyła się w 71. minucie. Tomas Prikryl zagrał do Zrelaka. Słowak znalazł się w sytuacji sam na sam. A po chwili cieszył się ze skompletowania hat-tricka. Jest to pierwszy obcokrajowiec, który zdobył trzy bramki w jednym meczu w barwach „Zielonych” w Ekstraklasie.

Dzięki zwycięstwu Warta z 34 punktami na koncie zajmuje 13. miejsce w tabeli. Podopieczni Dawida Szulczka nad strefą spadkową mają cztery „oczka” przewagi. Z kolei mielczanie kontynuują serię bez zwycięstwa. Ostatni raz w lidze wygrali 10 marca, pokonując wtedy Ruch Chorzów (3:1). Stal uzbierała dotąd 38 punktów i jest na 9. lokacie.

***

Warta Poznań – PGE FKS Stal Mielec 5:2 (2:2)
Konrad Matuszewski 7’ Adam Zrelak 38’ 46’ 71’ Dawid Szymonowicz 49’ – Alvis Jaunzems 17’ Ilja Szkurin 45+1’

Warta: Jędrzej Grobelny – Jakub Bartkowski, Dawid Szymonowicz, Bogdan Tiru – Mohamed Mezghrani, Mateusz Kupczak, Niilo Maenpaa (90. Jakub Paszkowski), Konrad Matuszewski (90. Filip Borowski) – Miguel Luis (75. Stefan Savic), Adam Zrelak (75. Maciej Żurawski), Kajetan Szmyt (61. Tomas Prikryl).

Stal: Mateusz Kochalski – Bert Esselink, Mateusz Matras, Maksymilian Pingot – Alvis Jaunzems (54. Łukasz Gerstenstein), Rafa Santos (54. Ion Gheorghe), Matthew Guillaumier (61. Koki Hinokio), Krystian Getinger – Maciej Domański (75. Mateusz Stępień), Ilja Szkurin, Krzysztof Wołkowicz (61. Igor Strzałek).

Żółta kartka: Maksymilian Pingot (Stal)