Ekstraklasa. Legia zapewniła sobie udział w europejskich pucharach, Cracovia utrzymała się w lidze

Niedzielne mecze 33. kolejki Ekstraklasy rozstrzygnęły o tym, kto w przyszłym sezonie zagra w europejskich pucharach. Legia Warszawa pokonała Wartę Poznań (1:0), a Widzew Łódź zremisował z Lechem Poznań (1:1). To oznacza, że „Kolejorz” nie ma już szans na znalezienie się na trzecim miejscu w lidze. Dobre humory zapanowały w Krakowie. Miejscowa Cracovia ograła bowiem Raków Częstochowa (2:0) i utrzymała się w lidze.

W niedzielę w Krakowie „Pasy” walczyły o zapewnienie utrzymania w Ekstraklasie. Z kolei Raków Częstochowa wciąż miał szansę na znalezienie się w strefie gwarantującej grę w europejskich pucharach. Stawka dla obu stron była więc wysoka. W 37. minucie Patryk Makuch wypatrzył Michała Rakoczego. Ten oszukał trzech rywali i uderzył. Jeden z obrońców zdołał odbić strzał. Piłka spadła jednak pod nogi Benjamina Kallmana, który dał gospodarzom prowadzenie.

Po zmianie stron krakowianie ruszyli z kontratakiem. Patryk Makuch ponownie wykonał świetne podanie do Michała Rakoczego. Pomocnik znalazł się sam na sam z Vladanem Kovaceviciem, a po chwili cieszył się z gola. Częstochowianie próbowali odrobić strony, ale nie byli w stanie tego zrobić do końca spotkania. To oznacza, że Cracovia zapewniła sobie utrzymanie w lidze.

***

O spokojny byt walczyła także Warta Poznań, która podejmowała u siebie Legię Warszawa. Lepiej prezentowali się przyjezdni, co udokumentowali w 26. minucie. Josue dośrodkował z rzutu rożnego. Walkę o piłkę wygrał Radovan Pankov. Serb głową pokonał Mateusza Lisa. Obie strony kreowały sytuacje podbramkowe. Zawodnicy wykazywali się jednak sporym brakiem skuteczności. Ostatecznie więc to „Wojskowi” cieszyli się z kompletu punktów.

***

Lech Poznań od początku meczu w Łodzi naciskał na rywali. W 21. minucie Filip Szymczak zacentrował z prawej strony. Kristoffer Velde wyprzedził obrońców i „główką” wpisał się na listę strzelców. Chwilę później Norweg trafił w spojenie bramki. W 40. minucie gospodarze ruszyli z atakiem. Dośrodkowanie próbował przeciąć Bartosz Mrozek, ale wpadł na Kamila Cybulskiego. Po analizie VAR sędzia uznał, że golkiper faulował pomocnika. Do wykonania rzutu karnego podszedł Imad Rondić. Bośniak zachował spokój i doprowadził do wyrównania.

Po zmianie stron Mrozek miał dużo więcej pracy. Między słupkami spisywał się już bez zarzutów, niejednokrotnie ratując swoją drużynę przed porażką. Najbliżej trafienia w doliczonym czasie gry był Jordi Sanchez. Hiszpan trafił jednak w słupek. Rywalizacja zakończyła się więc remisem 1:1. To oznacza, że Lech stracił szansę na grę w europejskich pucharach. Trzecie miejsce w lidze utrzyma na pewno Legia Warszawa.