Ekstraklasa. Legia odskakuje rywalom

Legia Warszawa umocniła się na fotelu lidera PKO Ekstraklasy. Mistrzowie Polski wygrali na wyjeździe z Górnikiem Zabrze 2:1 i do czterech punktów powiększyli przewagę nad drugą w stawce Pogonią Szczecin. Podopieczni Kosty Runjaica doznali drugiej ligowej porażki z rzędu – tym razem ulegając we Wrocławiu miejscowemu Śląskowi 1:2.

Legia, po sensacyjnej porażce pod koniec stycznia z Podbeskidziem Bielsko Biała (0:1), wywalczyła dziesięć punktów w czterech kolejnych meczach. Tym razem po komplet „oczek” sięgnęła w wyjazdowym starciu z Górnikiem, którego pokonała 2:1. Bohaterem „Wojskowych” został Kacper Kostorz. 21-letni napastnik pojawił się na placu gry w drugiej połowie spotkania, a w 82. minucie zaskoczył wychodzącego z bramki Martina Chudego i zapewnił mistrzom Polski niezwykle cenną wygraną.

Drużyna Czesława Michniewicza odskoczyła na dystans czterech punktów drugiej w tabeli Pogoni Szczecin. Ta znów zaznała goryczy porażki. Ekipa Kosty Runjaica, choć prowadziła już od 11. minuty za sprawą Jakuba Bartkowskiego, przegrała w delegacji ze Śląskiem Wrocław 1:2. Oba gole dla gospodarzy – tuż przed przerwą – strzelił Erik Exposito. Tym samym zespół Vitezslava Laviczki mógł cieszyć się ze swojej pierwszej ligowej wygranej w 2021 roku.

Na trzecim miejscu w rozgrywkach umocnił się Raków Częstochowa, który ograł w Bełchatowie Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:0. O wszystkim przesądziła akcja z 53. minuty. Wówczas Andrzej Niewulis dobił z dwóch metrów potężne uderzenie Iviego Lopeza z rzutu wolnego, nie dając żadnych szans ofiarnie interweniującemu Michalowi Peskoviciowi. W efekcie „Górale” przegrali pierwszy mecz, odkąd stery w klubie na ławce trenerskiej przejął Robert Kasperczyk.

Stawkę niezmiennie zamyka Stal Mielec. Beniaminek uległ na własnym terenie znajdującej się w wysokiej formie już od dłuższego czasu Lechii Gdańsk 0:1. Trzy „oczka” przyjezdnym zapewnił w 45. minucie Łukasz Zwoliński. 28-latek – po podaniu Jana Biegańskiego – przytomnie zachował się w polu karnym rywali i pewnym strzałem pokonał Rafała Strączka. Podopieczni Piotra Stokowca zanotowali trzecie zwycięstwo z rzędu, dzięki czemu awansowali na czwartą pozycję.

W derbach Poznania – górą Lech. Wciąż aktualni wicemistrzowie Polski, mimo że jeszcze do 80. minuty przegrywali z Wartą 0:1, w ostatnich dziesięciu minutach spotkania zadali dwa ciosy i za sprawą Arona Johannssona oraz Pedro Tiby wywieźli z Grodziska Wielkopolskiego bardzo ważny komplet punktów. Wygrana (2:1) pozwoliła drużynie Dariusza Żurawia przesunąć się z jedenastej na ósmą lokatę w tabeli.

W pozostałych starciach 19. kolejki PKO Ekstraklasy triumfowali goście. Zagłębie Lubin pokonało przy Kałuży kończącą mecz w „dziewiątkę” Cracovię 4:2, Wisła Kraków – choć od 67. minuty musiała gonić wynik – uporała się na wyjeździe ze swoją imienniczką z Płocka 3:1, natomiast Piast Gliwice zwyciężył w Białymstoku z tamtejszą Jagiellonią 1:0 po dość kuriozalnym trafieniu Tiago Alvesa w doliczonym czasie gry. Portugalczyk zaskoczył bowiem golkipera miejscowych centro-strzałem z lewego narożnika boiska.