fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] O. prof. A. Derdziuk: Eucharystia jest tym, co sprawia, że Bóg może w nas mieszkać

Wychodzimy na ulice naszych miast i wsi, by pokazać ludziom i nam samym naszą miłość do Boga oraz to, że idziemy z Najświętszym Sakramentem, aby pokazać, że pragniemy nieść miłość w naszym codziennym życiu – powiedział o. prof. Andrzej Derdziuk, kierownik Sekcji Teologii Moralnej KUL, członek Komitetu Nauk Teologicznych PAN, członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej, w Radiu Maryja podczas audycji „Aktualności dnia”.

Dziś obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W tym dniu w sposób szczególny czcimy Jezusa w Najświętszym Sakramencie. O obchodach Bożego Ciała mówił o. prof. Andrzej Derdziuk.

– Pan Jezus ustanawiając Najświętszy Sakrament wyraził swoje pragnienie, aby być z nami aż do skończenia świata. Jednocześnie jest to znak Jego wielkiej miłości i pokory. Stąd też kult eucharystyczny zawsze ma w sobie ważny walor formacyjny – wyjaśnił kierownik Sekcji Teologii Moralnej KUL.

Dlatego tak ważny w tym dniu jest nasz udział we Mszy św. oraz w procesji Bożego Ciała.

– Wychodzimy na ulice naszych miast i wsi, by pokazać ludziom i nam samym naszą miłość do Boga oraz to, że idziemy z Najświętszym Sakramentem, aby pokazać, że pragniemy nieść miłość w naszym codziennym życiu – powiedział członek Komitetu Nauk Teologicznych PAN.

Duchowny podkreślił, że Jezus pragnie, abyśmy nieśli Jego miłość innym ludziom poprzez nasze świadectwo życia. W tym czynieniu dobra nie powinniśmy jednak polegać tylko na sobie, ale na mocy, która płynie od Boga.

– Eucharystia jest tym, co sprawia, że Bóg może w nas mieszkać. […] Procesja Bożego Ciała to dla nas wezwanie i zweryfikowanie, czy ja, który idę za monstrancją, jestem tym, o którym ludzie mogą powiedzieć, że to prawdziwy chrześcijanin  – podkreślił członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest również zachęceniem nas, byśmy naśladowali świętych, którzy żyli Eucharystią.

– Zaświadczali oni o tym, że Eucharystia jest źródłem życia. Święci wyznawali, że nie tylko klękam przed Najświętszym Sakramentem, ale również żywię się Nim i stąd czerpię moc do życia pełnego miłości – wskazał o. prof. Andrzej Derdziuk.

Eucharystia stanowi centrum życia dla wszystkich wierzących. Ważne jest, aby jak najczęściej pozostawać w komunii z Panem Bogiem, zwłaszcza teraz, gdy pandemia negatywnie wpłynęła na nasze życie duchowe, ograniczając uczestnictwo w Mszach św. oraz innych wydarzeniach religijnych.

– To, że chcemy iść ku Jezusowi eucharystycznemu, wzywa nas do czystego serca i oczyszczania go w sakramencie pokuty i pojednania. Poza tym fakt, że przyjmujemy Eucharystię, oznacza, że stajemy się czytelnymi świadkami, którzy mają świadomość, że Ciało Boga jest pokarmem dla naszego ciała. Pan Jezus stał się człowiekiem i przyjął postać Chleba, którym chce nas żywić – poinformował gość audycji.

Zdaniem duchownego Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest dobrą okazją do przełamania strachu przed uczestnictwem w Mszach św., który pojawił się wraz z wystąpieniem pandemii.

– W tym roku możemy wyjść na świeże powietrze i nie bać się. Oczywiście musimy zachowywać środki ostrożności, ale największą ostrożnością, jaką powinien kierować się człowiek, jest troska o swoją duszę – zaznaczył kierownik Sekcji Teologii Moralnej KUL.

Cała rozmowa z o. prof. Andrzejem Derdziukiem z „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj