fot. @VaticanNewsPL, ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. bp S. Oder przy grobie Jana Pawła II: Pamięć o nim nas zobowiązuje

Pamięć o św. Janie Pawle II nas bardzo zobowiązuje. On jest świadkiem i musimy pamiętać o tym jego świadectwie – powiedział ordynariusz gliwicki ks. bp dr Sławomir Oder podczas Mszy św., której przewodniczył w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Ks. bp Sławomir Oder przypomniał, że „Słowo Boże jest zawsze aktualne, zawsze żywe i zawsze adekwatne do sytuacji, którą przeżywamy”. Odnosząc się do pierwszego czytania z drugiego listu św. Pawła do Tymoteusza biskup gliwicki nawiązał do słów jego autora: „Pamiętaj na Jezusa Chrystusa, potomka Dawida!” (2 Tm 2, 8).

„Myślę, że to dzisiejsze nasze spotkanie tutaj przy grobie św. Jana Pawła II jest okazją do tego, abyśmy rozpalili w nas owo pragnienie pamiętania, pamiętania o tym wielkim naszym rodaku, o świętym Papieżu. O świętym, który pozostaje w historii, w pamięci wielu z nas jako żywy obraz tego, z którym spotkaliśmy się, który dotykał nas swoim słowem, swoim przykładem” – mówił ordynariusz gliwicki.

W chrześcijaństwie to „pamiętanie” ma szczególne znaczenie w odniesieniu do zbawczej pamiątki śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, które urzeczywistniają się w każdej Mszy św.

„Św. Jan Paweł II był człowiekiem eucharystycznym. To znaczy ‘pamiętaj o Jezusie Chrystusie’ było u niego każdego dnia okazją do tego, aby przemieniać własne życie według tajemnicy, którą sprawował, którą przeżywał najbardziej głęboko i intymnie. To ona ukształtowała jego świętość. Dla nas chrześcijan ostatecznym wzorem jest Jezus Chrystus. O Nim mamy pamiętać w naszym życiu” – zaznaczył duchowny.

Apostoł narodów podkreśla, że kwestia wiary nie jest sprawą ideologii. Jak wskazał biskup gliwicki, „to nie jest gra słów czy żonglerka ideami. Dawaj świadectwo w obliczu Boga, byś nie walczył o same słowa. Ewangelia niesie zbawienie, niesie wyzwolenie człowieka”. W życiu „chodzi zatem o koherencję, o prawdę, o to czego doświadczamy, przychodząc tutaj do grobu św. Jana Pawła II, tego człowieka, który uczynił swoje życie pamiątką Eucharystii, pamiątką spotkania z Jezusem Chrystusem”. Ważne jest, „aby nasza troska o afirmację Ewangelii nie była walką ideologiczną, ale klarownym świadectwem jej zbawczej i odnowicielskiej mocy w naszym życiu”.

Centralne miejsce w dzisiejszej Ewangelii zajmuje pytanie o to, które przykazanie jest najważniejsze.

„Stawia to pytanie człowiek wierzący, nie przeciwnik Chrystusa. Nie ma w tym pytaniu niczego prowokacyjnego, ale jest autentyczna troska o własne zbawienie, o sens tego, co robi, o to, kim jest” – mówił bp Oder.

Podkreślił, że „odpowiedź Jezusa jest jednoznaczna: ‘Słuchaj, Izraelu’. Zrozumienie przez człowieka tego, co ważne, tego, co go zobowiązuje, zrozumienie tego, kim jest, nie jest możliwe bez osobistej relacji z Bogiem, który przemienia człowieka najpełniej i przemawia do Niego w Jezusie Chrystusie”. Często przypominał o tym św. Jan Paweł II.

„Ewangelia nie jest tylko słowem i nie jest ideologią, ale jest słowem życia, kształtującym prawdziwego świadka zmartwychwstania i prawdziwego świadka miłości Boga do człowieka” – zaznaczył biskup.

Na zakończenie duchowny zachęcił do modlitwy przy grobie Papieża Polaka – „człowieka, który żył Ewangelią i czerpał z niej inspirację dla swego życia, posłuchał Go i żył z Nim w przyjaźni i pamiętał w swoim życiu tajemnicę śmierci i zmartwychwstania, którą przeżywał w każdej Eucharystii”.

„Módlmy się przez jego wstawiennictwo, abyśmy i my, wobec wyzwań świata byli ludźmi, którzy nie walczą o słowa, ale życiem potwierdzają zbawczą wartość słów Jezusa Chrystusa i są żywą pamięcią tajemnicy zbawienia przez Chrystusa” – podsumował.

Jak w każdy czwartek Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II zgromadziła wielu uczestników. Eucharystię sprawowało ponad 70 kapłanów.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Artur Hanula/Radio Watykańskie

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl