Homilia ks. bp. Ignacego Deca wygłoszona podczas Pasterki w katedrze świdnickiej

„Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany” (Iz 9,5a)


Wstęp

W tę świętą betlejemską noc rozlega się w naszych świątyniach głos z niebios: „Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany” – woła prorok Izajasz (Iz 9,5a);  „Nie bójcie się! Oto zwiastuje wam radość wielką… dziś w mieście Dawida  narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz,  Pan” (Łk 2,10-11) ) ogłasza anioł z nieba.

Przyjrzyjmy się bliżej opisowi narodzin Jezusa w odczytanej Ewangelii

  1. Historyczne realia narodzin Jezusa

Ewangelista Łukasz, którego opis narodzin Jezusa czytamy podczas Mszy św. w noc Bożego Narodzenia, umieszcza historię Jezusa na tle wielkiej historii świata.  Wymienia postaci z ówczesnego świata politycznego: rzymskiego cezara Augusta oraz Kwiryniusza, wielkorządcę Syrii. Cesar August Oktawian był jednym z najwybitniejszych imperatorów Imperium Rzymskiego, które obejmowało wówczas niemal wszystkie narody w basenie Morza Śródziemnego. Panował od 27 roku przed Chrystusem do 14 roku po Chrystusie, a więc ponad 40 lat.  Właśnie za jego panowania w Betlejem, na głuchej prowincji Cesarstwa Rzymskiego narodził się zapowiadany przez proroków Mesjasz, któremu ósmego dnia po narodzeniu – zgodnie z poleceniem anioła – nadano imię Jezus. Narodził się w czasie wędrówki na zarządzony w cesarstwie spis ludności. Na narodziny Dziecięcia rodzice nie znaleźli miejsca żadnej gospodzie, w żadnym w domu noclegowym. Trzeba było szukać miejsca w pomieszczeniach dla zwierząt.

  1. Milczące przesłanie Maryi w noc Bożego Narodzenia

Św. Łukasz napisał o Maryi: „Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki…” (Łk 2, 7a). Bóg w  pieluchach, coś niesamowitego!. Pieluszki to symbol opieki nad bezbronnym, nieporadnym dzieckiem. Wiedzą o tym wszystkie mamy. Gdy dzisiejsze matki słuchają o tym, co  działo się w betlejemską noc,  niech wiedzą, że wszystkie ich trudy, nieprzespane noce, ich niepokój i drżenie o dziecko – wszystko to przeżywała Maryja i że wszystko to zostaje włączone w Boży plan zbawienia. Wielki Bóg – a bezradny jako Niemowlę!  Maryja narodzone dziecię kładzie w żłobie. „I położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie” (Łk 2, 7b) – pisze Łukasz. Maryja nie zatrzymuje Syna dla siebie, ale kładzie Go w żłobie. W tym geście jakby ofiarowuje Go światu w darze. Jednakże  ówczesny świat nie chciał przyjąć tego Daru niebios, nie było dla Niego miejsca ani w gospodzie ani w ludzkich sercach.. Bóg został w tę betlejemską noc upokorzony, a potem to upokorzenie powtórzyło się na Golgocie, gdy Jezusa skazano na śmierć i powieszono na krzyżu. Na nasze szczęście i w Betlejem i na Golgocie była  Maryja, która  zgotowała Synowi Bożemu, który stał się także Jej Synem,  ubogie ale serdeczne przyjęcie, a potem była przy nim przy konaniu na krzyżu.  To Ona swoją postawą zmyła hańbę  tych, którzy tamtej nocy Ją i obecne w Niej Dziecię, odepchnęli, a także hańbę tych, którzy wydali na Niego wyrok śmierci  io powiesili na krzyżu.

Wsłuchajmy się jeszcze w betlejemskie orędzie aniołów.

  1. Betlejemskie orędzie aniołów

„Anioł rzekł do nich <Nie bójcie się!. Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu; dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan>” (Łk 2, 10-11). Prośba o oddalenie strachu i wezwanie do radości. Dla nas także taki jest sens i cel tych świąt, aby pozbyć się lęku, aby przestać się bać. Świat pomimo wszystko, pomimo kłopotów przy narodzeniu Jezusa i pomimo Jego końcowego cierpienia  i śmierci, świat jest w dłoniach Boga.  Jezus zmartwychwstał  i pokonał wszelki lęk i wszelkie zło. Jest zwycięzcą śmierci, piekła i szatana. Dziś ma najwięcej wyznawców na ziemi.

„I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: <Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom, w których ma upodobanie” (Łk 2,14). Pierwsza, anielska kolęda,  głosząca prawdę, że pokój przychodzi do serca tych, którzy oddają na ziemi chwałę Bogu. Nie wstydźmy się Bogu oddawać czci. W tym jest nasza wielkość, a nie małość. Odnajdźmy na nowo wśród nas na ziemi Jezusa, zawierzmy Mu siebie i najbliższych, na nowo zaufajmy Mu i pokochajmy Go.

Zakończenie

Jezu Chryste, nasz Bracie, Przyjacielu i Zbawicielu, dziękujemy Ci w tę dzisiejszą noc za tamtą betlejemską noc, dziękujemy za to, że do nas przyszedłeś, że przyniosłeś nam prawdę, nadzieję, pokój i miłość. Dziękujemy Ci, że umarłeś za nas, grzeszników. Przepraszamy Cię za to, że i dzisiaj  niektórzy Cię odrzucają, nie przyjmują Twojej prawdy i miłości.  Ukaż się dzisiejszemu światu, by ten świat na nowo Cię przyjął, by spełniły się słowa proroka: „Uwielbią Pana wszystkie ludy ziemi”. Amen.

 

Ks. bp Ignacy Dec/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl