fot. PAP/Marcin Obara

„Dziękujemy za służbę człowiekowi” – XVII Święto Dziękczynienia w Warszawie

Z placu Piłsudskiego w Warszawie wyruszyła w niedzielę procesja z relikwiami świętych. Wierni przeszli Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie odbyły się centralne obchody XVII Święta Dziękczynienia pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”.

Uczestników pobłogosławił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha. Na czele precesji niesiony był krzyż, a za nim sztandary i relikwie świętych. W tym roku, obok osób konsekrowanych i wiernych, w procesji wzięły udział środowiska związane ze św. Jadwigą, bł. Edmundem Bojanowskim i bł. ks. Jerzym Popiełuszką.

Uczestnicy XVII Święta Dziękczynienia w tym roku dziękują Opatrzności Bożej za te trzy osoby, które służyły Polakom. W 2024 r. przypada 650. rocznica urodzin św. Jadwigi, 25. rocznica beatyfikacji bł. Edmunda Bojanowskiego i 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Centralnym punktem obchodów była uroczysta Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 12.00 z udziałem członków episkopatu Polski. Liturgii przewodniczył metropolita łódzki ks. kard. Grzegorz Ryś, który również wygłosił homilię.

Zgodnie z tradycją po Eucharystii 2 otwarto miasteczko dla dzieci. Jest także możliwość zwiedzenia muzeum Mt 5,14 Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.

O godz. 15.00 odmówiona została „Koronka do miłosierdzia Bożego”, a o godz. 17.30 usłyszymy „Kantatę o bł. Edmundzie Bojanowskim”. Muzyka odwołuje się do polskiego dziedzictwa kulturowego i do polskiej tradycji pieśni liturgicznych. Szczególnym elementem są wplecione w kantatę piosenki wiejskie, których autorem jest bł. Edmund Bojanowski. W utworze przypomniane zostaną również fragmenty zapisków i wypowiedzi bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane podczas Mszy beatyfikacyjnej bł. Edmunda Bojanowskiego.

O godz. 21.30 zaplanowano wspólne uwielbienie, które poprowadzi Darek „Maleo” Malejonek z przyjaciółmi i grupa uwielbienia wspólnoty „Królowa Pokoju”. Obchody zakończy o godz. 21.37 wspólnie śpiewanie „Barki” – ulubionej pieśni św. Jana Pawła II.

Na pl. Piłsudskiego będzie można oglądać wystawę plenerową poświęconą pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski, zorganizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. IPN przygotował też przed świątynią wystawę plenerową poświęconą bł. Jerzemu Popiełuszce.

Święto Dziękczynienia ustanowił w 2008 r. arcybiskup Kazimierz Nycz. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizować z powodu rozbiorów. Prace na rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 r. po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski ks. kard. Józef Glemp.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl