pixabay.com

Zwalczanie antysemityzmu

W Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie odbywa się dwudniowa konferencja na temat zwalczania antysemityzmu w regionie OBWE. Prelegenci wskazywali, że Polska ma obowiązek podtrzymywać pamięć o Holokauście.

Konferencja dotycząca zwalczania antysemityzmu w regionie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie organizowana jest w ramach prezydencji Polski w OBWE. Minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau wskazywał, że każde zachowanie, które jest „motywowane antysemityzmem musi być surowo karane”.

– To jest jeden z najważniejszych sposobów, by pokazać, że czcimy i składamy hołd ofiarom Holokaustu każdego dnia, a nie raz w roku – powiedział minister.

Polska – jak mówił minister – odgrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu, a także zwalczaniu antysemityzmu, bowiem Polska była domem dla największej żydowskiej diaspory. O tym, że powinniśmy pamiętać o Holokauście mówił nie tylko szef polskiej dyplomacji, ale także sekretarz generalna OBWE, Helga Schmid.

List do uczestników konferencji skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytał go prezydencki minister Wojciech Kolarski.

„Antysemityzm jest najbardziej niebezpieczną ze wszystkich form rasizmu i dyskryminacji. Niedawno, 27 stycznia, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu upamiętniający rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. To straszne miejsce stanowi symbol ludobójstwa popełnionego przez nazistowskich zbrodniarzy na sześciu milionach Żydów” – podkreślił prezydencki minister.

Prześladowania dotykały Żydów głównie w Europie Zachodniej – przypomniał prof. Włodzimierz Suleja z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

– Nastroje antysemickie pojawiały się co jakiś czas przede wszystkim na zachodzie Europy i na południu Europy. To wiązało się z przypisywaniem im odpowiedzialności za zarazy, które np. były tam zjawiskiem losowym, a które przerzucano jako czynnik sprawczy właśnie na Żydów. Powodowało to pogromy, ucieczkę z Francji, Hiszpanii, czy z Niemiec do spokojniejszej Europy Środkowo-Wschodniej, w tym przede wszystkim do Polski – wskazał profesor.


Nasza ojczyzna była dla nich krajem przyjaznym.

– Polska na tym tle odbiegała i to odbiegała bardzo pozytywnie. Warto pamiętać chociażby o tolerancyjnej polityce Kazimierza Wielkiego nie tylko wobec Żydów, ale w ogóle wobec różnych narodowości. Tolerancja wobec Żydów trwała na terenie RP przez kolejne wieki. Do końca RP zasadniczo Żydzi mogli rozwijać się, mogli pracować, mogli żyć – powiedział dr Robert Derewenda, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

Polacy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.  Kaplica Pamięci z nazwiskami tych, którzy pomagali Żydom znajduje się w Parku Pamięci oraz w toruńskim sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. [zobacz] 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl