Zmiany MEN w podstawie programowej dla szkół podstawowych dot. relacji polsko-węgierskich

Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło zmiany w podstawie programowej dla szkół podstawowych, które dotyczą stosunków polskowęgierskich. Polscy i węgierscy historycy wskazują, że po ewentualnym wprowadzeniu poprawek relacje te mogą ulec pogorszeniu.

Jedną z pierwszych zmian nowego ministra edukacji ma być zmiana w podstawie programowej, która budzi wiele zastrzeżeń co do jej brzmienia i prawdy historycznej. Mowa o usunięciu kwestii stosunków polsko-węgierskich w XIV i XV w. za panowania Stefana Batorego oraz antykomunistycznego powstania na Węgrzech w 1956 roku. W propozycji MEN wykreślono konieczność znajomości „sytuacji w ZSRR państwach jego strefy wpływów z uwzględnieniem wydarzeń na Węgrzech w 1956 roku i w Czechosłowacji w 1968 roku”.

Stanowisko w tej sprawie zajęła Węgiersko-Polska Komisja Historyczna Węgierskiej Akademii Nauk, która stwierdziła, że proponowany przez MEN projekt zmian „w trzech miejscach w niewłaściwy sposób podchodzi do polsko-węgierskich stosunków historycznych”. W komunikacie napisano również, że projekt jest „całkowicie sprzeczny z duchem polsko-węgierskiej tradycyjnej przyjaźni i sympatii”.

W poprawce ma zabraknąć stosunków polsko-węgierskich w XIV-XV w. obejmujących „tak ważne w historii i współczesności naszego regionu Zjazdy w Wyszehradzie oraz okoliczności dojścia do władzy dynastii Andegawenów, po wygaśnięciu dynastii Piastów”.

Działania te mogą pogorszyć stosunki między Polską i Węgrami. Pod stanowiskiem podpisało się ponad 60 historyków z obu państw, a tekst został przekazany również ambasadzie RP w Budapeszcie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl