fot. PAP/Leszek Szymański

Zakończyła się wizyta prezydenta A. Dudy w Katarze  

Prezydent Andrzej Duda zakończył dwudniową oficjalną wizytę w Katarze. Jej głównym tematem było bezpieczeństwo energetyczne Polski.  

Swoją oficjalną wizytę w Katarze prezydent Andrzej Duda rozpoczął od spotkania z katarskimi oficerami, którzy służą w Straży Ochrony Wybrzeża Kataru. Są wśród nich absolwenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni – podkreślił szef Prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Jakub Kumoch.

– To było wzruszające, bo widać, jak duży wkład ma Polska w budowę bezpieczeństwa państw Zatoki Perskiej. Również jesteśmy w przyszłości zainteresowani współpracą w szkoleniu sił wojskowych Kataru – mówił Jakub Kumoch.

Następnie prezydent Andrzej Duda odwiedził terminal LNG w katarskim centrum Ras Laffan. Głównym celem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Katarze było ustalenie długoterminowych zasad współpracy w dziedzinie energetyki, które są kluczowe nie tylko dla Polski.

– Ale dla całego regionu, ponieważ region ten podlegał szantażowi ze strony jednego z dużych dostawców gazu, a Polska robi wszystko, żeby ten szantaż uniemożliwiać i wprowadzać na rynki europejskie jak najwięcej gazu, kupowanego na zasadach komercyjnych, bez żadnych nacisków politycznych – podkreślił Jakub Kumoch.

M.in. w tej sprawie prezydent Andrzej Duda rozmawiał dziś z emirem Kataru. Podczas spotkania padła deklaracja zwiększenia wymiany handlowej między krajami. Emir Kataru wyraził również wsparcie dla Polski w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Następnie prezydent Andrzej Duda wziął udział w drugiej edycji Polsko-Katarskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego. Wskazał na łączący oba kraje długoterminowy kontrakt na zakup katarskiego gazu skroplonego, który odbierany jest w terminalu LNG w Świnoujściu.

– Aktualnie Polska importuje rocznie z Kataru ok. 2,1 mln ton LNG; w ubiegłym roku wartość tych dostaw przekroczyła pół miliarda dolarów. Udział wolumenu LNG dostarczanego z Kataru w ramach dostaw komercyjnych stanowi blisko 3/4 całkowitego wolumenu LNG dostarczonego dotychczas do Polski. To pokazuje, jak ważnym partnerem w tym zakresie jest Katar – akcentował prezydent Andrzej Duda.

Obok sektora energetycznego, jak dodał prezydent, Polska dostrzega szanse na rozwijanie współpracy z Katarem w innych obszarach gospodarki.

– Polska, jako ważny importer katarskiego gazu, ma aspiracje stać się również ważnym dostawcą dla Kataru naszych wysokiej jakości usług i produktów. Z rozmów z polskimi przedsiębiorcami wiem, że mamy dla Kataru ciekawą i unikalną ofertę technologiczną. (…) Oprócz lotnictwa, energetyki czy też sektora teleinformatycznego obiecującym obszarem współpracy jest sektor rolno-spożywczy. Polska może zaoferować wysokiej jakości produkty żywnościowe i innowacyjne rozwiązania technologiczne do wykorzystania w katarskim  przemyśle produkcji żywności. Zachęcam też stronę katarską do podjęcia współpracy z polskimi naukowcami i uczelniami – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydentowi w Katarze towarzyszyła Pierwsza Dama. Agata Kornhauser-Duda spotkała się ze społecznością Polskiej Szkoły w Katarze im. Witolda Pileckiego.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1467239853897228293

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl