fot. https://pixabay.com/

Za nami Forum Ekologii Leśnej

Na zamku w Goraju w Puszczy Noteckiej odbyło się „Forum Ekologii Leśnej”. Była to okazja do rozmów o dokonaniach prof. Jana Szyszko, niezwykle zasłużonego dla polskich lasów. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.

„Zrównoważony rozwój według prof. Jana Szyszko w ekosystemie leśnym i rolnym” – to temat wtorkowego Forum Ekologii Leśnej. W wydarzeniu brały udział osoby, którym bliskie są myśli śp. prof. Jana Szyszko. O tym, jak trudna była droga do zachowania racjonalności w zarządzaniu procesami ekologicznymi, mówiła Krystyna Szyszko, wdowa po prof. Janie Szyszko. Podkreślała w swoim wystąpieniu, że zmiany klimatyczne, a także utrudniony dostęp do wody pitnej są spowodowane wylesieniem. Wskazywała też, że nie da się realizować zrównoważonego rozwoju bez odpowiednich założeń.

– Po pierwsze, to człowiek jest podmiotem zrównoważonego rozwoju, a więc ma prawo do godnego życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci (…). Drugim założeniem koncepcji zrównoważonego rozwoju jest to, że żadna z form działalności gospodarczej człowieka nie musi pogarszać stanu zasobów przyrodniczych – wskazała Krystyna Szyszko.

Obecnie powszechne jest myślenie, że to człowiek szkodzi przyrodzie, co stoi w sprzeczności z głównym przesłaniem prof. Jana Szyszko: „Czyńcie sobie ziemią poddaną”. W praktyce człowiek realizuje tę biblijną wskazówkę poprzez zrównoważoną gospodarkę leśną, co podkreśliła dr Katarzyna Szyszko, córka zmarłego profesora.

– Odpowiednie użytkownie środowiska sprawi, że będziemy mogli korzystać z zasobów przyrodniczych, nie tracąc żadnego z gatunków, a leśnictwo jest tego najlepszym przykładem – dodała.

Jak wyjaśnił prof. Roman Niżnikowski, nie da się zrozumieć działalności prof. Jana Szyszko, jeśli nie wróci się do słów: „Czyńcie sobie ziemię poddaną”. Wieloletni minister środowiska poszukiwał prawdy. Płacił wysoką cenę za obronę Puszczy Białowieskiej. Uczynił z Tuczna miejsce swoich badań, gdzie analizował, ile dwutlenku węgla są w stanie pochłaniać lasy w Polsce.

– Profesora już nie ma wśród nas, a działalność naukowa i dydaktyczna nadal jest prowadzona na stacji i nikt jej specjalnie tutaj nie może w jakiś sposób ograniczać czy nadzorować – zwrócił uwagę prof. Roman Niżnikowski.

Organizatorem wydarzenia było Polskie Forum Klimatyczne. Brały w nim udział organizacje społeczne, Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju im. Jana Szyszki oraz przedstawiciele Lasów Państwowych. Drugie Forum Ekologii Leśnej odbędzie się jesienią w Mostkach koło Świebodzina.

TV Trwam News/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl