PAP/Łukasz Gągulski

Wewnętrzy konflikt wśród radnych PiS skutkuje brakiem marszałka sejmiku małopolskiego

Małopolska nadal bez marszałka. Tamtejszy sejmik, w którym Prawo i Sprawiedliwość ma większość, po raz drugi nie wybrał marszałka. Powodem jest wewnętrzny konflikt w klubie radnych PiS.

Dwa dni przed sesją sejmiku małopolskiego pochodząca z Małopolski była premier Beata Szydło zwróciła się do radnych o odpowiedzialność.

W związku z sytuacją w sejmiku województwa małopolskiego jeszcze raz apeluję do wszystkich o rozwagę, wolę dialogu i kompromisu oraz odpowiedzialność” – zaznaczyła Beata Szydło.

Była premier liczyła, że radni wybrani z list Prawa i Sprawiedliwości – a jest ich 21 w 39-osobowym sejmiku – tym razem wybiorą marszałka. Tak się jednak nie stało. W środę późnym wieczorem w głosowaniu po raz drugi przepadł kandydat Jarosława Kaczyńskiego, Łukasz Kmita. Głosowało na niego 17 radnych, przeciw było 19.

– Chcę przeprosić wyborców naszej formacji  za to, co się dzieje w sejmiku –

przepraszał za zachowanie części radnych Arkadiusz Mularczyk, poseł do Parlamentu Europejskiego z Prawa i Sprawiedliwości.

– Jestem również zdumiony, zszokowany tym, że są trzy osoby, które nie uznały decyzji prezesa i komitetu politycznego, które wskazały pana Łukasza Kmitę na marszałka województwa – dodał.

Łukasz Kmita to poseł i były wojewoda małopolski. Był też kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na  prezydenta Krakowa, choć sam pochodzi z Olkusza i tam też mieszka. Poseł Łukasz Kmita krytycznie ocenia tych radnych, którzy go nie poparli.

„Zdradzili ideały Prawa i Sprawiedliwości. Szkoda! Ale warto dać im szansę, aby się zreflektowali. Prawo i Sprawiedliwość jest najważniejsze” – podkreślił Łukasz Kmita.

Konflikt radnych może doprowadzić do utraty większości w Małopolsce, w której wyborcy chcą, aby województwem rządziło PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego po ostatnich wyborach samorządowych, mimo dobrego wyniku, utraciła władzę w  województwie podlaskim. Tu także powodem był wewnętrzy konflikt. Poseł do Parlamentu Europejskiego i jednocześnie wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, Mariusz Kamiński, zapewnił, że w Małopolsce dojdzie do porozumienia.

– Jestem przekonany, że nasi przedstawiciele osiągną kompromis  i zgodnie z wolą wyborców PiS będzie rządziło w Małopolsce – zaznaczył.

Problem z wyborem władz województwa jest też na Pomorzu. Koalicji Obywatelskiej, o ile udało się wybrać marszałka (został nim ponownie Mieczysław Strug), to – jak dotąd – radni nie wybrali zarządu województwa. Oficjalnym powodem jest oczekiwania na przyjęcie absolutorium dla poprzednich władz – mówił rzecznik sejmiku pomorskiego, Michał Piotrowski.

– Była prośba ze strony radnych, żeby sesję absolutoryjną przeprowadzić jeszcze z udziałem poprzedniego zarządu, ale tak, jak wszędzie, rozmowy będą trwały pewnie do ostatniej chwili – wyjaśnił.

Powodem opóźnienia w wyborze zarządu województwa są – według nieoficjalnych informacji – napięcia w pomorskiej Koalicji Obywatelskiej.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl