fot. pixabay.com

Węgry blokują pomoc dla Ukrainy, bo Kijów karze węgierskie firmy za współpracę z Rosją

Rząd Viktora Orbana w dalszym ciągu blokuje refinansowanie dostaw broni dla Ukrainy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF). Choć Kijów już dawno usunął z czarnej listy węgierski bank OTP, czego domagał się Budapeszt, to Węgrzy skarżą się teraz na ograniczanie działalności innej ich firmy.

Pieniądze na zwrot kosztów państw członkowskich Unii Europejskiej (w ramach EPF) są, ale w praktyce ich nie ma – napisał we wtorek węgierski portal HVG, komentując stanowisko węgierskiego rządu.

Odniósł się w ten sposób do słów ministra spraw zagranicznych Węgier, Petera Szijjarto, który w poniedziałek mówił o ograniczeniach, z jakimi mają zmagać się węgierskie firmy na Ukrainie.

Chodzi przede wszystkim o bank OTP, który jest największym bankiem komercyjnym na Węgrzech i jednym z liderów na rynku usług finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a także o firmę farmaceutyczną Richter. Według słów ministra Ukraińcy chcą wycofać zatwierdzenie 14 leków wprowadzonych na rynek przez Richter.

„Richter nie naruszył żadnych zasad na Ukrainie i żadnych środków sankcyjnych” – powiedział w poniedziałek Szijjarto.

„Fakt, że firma działa w Rosji, nie narusza żadnego prawa. Przemysł farmaceutyczny nie jest objęty żadnymi sankcjami” – dodał polityk.

Budapeszt chce gwarancji od strony ukraińskiej, że węgierskie firmy będą swobodnie działać w tym kraju. Do tego czasu Węgry będą kontynuować blokadę 500 mln euro dla państw członkowskich na dostawy broni dla Ukrainy w ramach EPF oraz wstrzymywać planowane kolejne 1,5 mld euro – przekazał szef węgierskiej dyplomacji.

W maju ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) dodała węgierski bank OTP do listy międzynarodowych sponsorów wojny. Decyzja była odpowiedzią na kontynuowanie działalności banku w Rosji.

W związku z tym rząd w Budapeszcie blokował wypłaty dla Kijowa w ramach EPF. Choć bank został w końcu usunięty z listy, to Węgrzy zaczęły domagać się gwarancji, że nie trafi on na nią w przyszłości.

Utworzony w 2021 roku EPF jest instrumentem pozabudżetowym, którego celem jest zwiększanie zdolności UE do zapobiegania konfliktom, budowania pokoju i wzmacniania bezpieczeństwa międzynarodowego. Przez ostatnie miesiące był wykorzystywany do zwrotu państwom członkowskim kosztów dostaw na Ukrainę broni oraz finansowania misji.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl