Warsztaty liturgiczne Ars Celebrandi już 4 lipca w Licheniu Starym

Największe w Europie warsztaty liturgii tradycyjnej rozpoczynają się 4 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym i potrwają do 8 lipca. „Ars Celebrandi”, bo o nich mowa, to warsztaty liturgii tradycyjnej (klasycznego rytu rzymskiego) i chorału gregoriańskiego. Dzielą się one na warsztaty kapłańskie, ministranckie i chorałowe. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.

Organizatorzy zwracają uwagę, że warsztaty „Ars Celebrandi” odbywają się w szerokiej formule, które swoim zakresem obejmują wszystkie elementy, składające się na piękno liturgii.

Piękno to jest odblaskiem piękna samego Boga, a dbałość o nie jest wyrazem naszej miłości do Stwórcy. Dlaczego jest to tak istotne? Papież Benedykt XVI napisał w adhortacji Sacramentum Caritatis: „Piękno liturgii jest częścią tej tajemnicy; ona jest najwyższym wyrazem chwały Bożej i stanowi, w pewnym sensie,otwarcie się Nieba ku ziemi. (…) Piękno nie jest więc jedynie czynnikiem dekoracyjnym liturgii; ono jest jej elementem konstytutywnym, gdyż jest atrybutem samego Boga i Jego Objawienia. Wszystko to winno sprawić, byśmy byli świadomi, jaką należy zachować uwagę, by liturgia jaśniała zgodnie z jej właściwą naturą” – dodają.

Nasze warsztaty – jak podkreślają – to pomysł na komplementarność i harmonię.

Próba ukazania koniecznej i potrzebnej współpracy, wzajemności, symbolicznego dialogu ołtarza z chórem i prezbiterium z nawą. W liturgii każdy z nas ma swoje miejsce oraz zadanie. Kiedy wszystko jest na swoim miejscu, nasza modlitwa staje się jednym głosem płynącym pod niebieskie sklepienia. Ta jedność w wielości, powszechność i wspólnotowość, od wieków przejawia się w tradycyjnej liturgii Kościoła, a jej zewnętrznym wyrazem jest chociażby symboliczne skierowanie na wschód, dlatego naszą modlitwę i spotkanie z Bogiem chcemy opierać na tradycyjnych formach obrzędowości: liturgii w klasycznym rycie rzymskim, tradycyjnym śpiewie i postawach – wyjaśniają organizatorzy.

Przez 10 lat istnienia warsztatów wzięło w nich udział około 2 tysiące uczestników, z czego większość stanowili ministranci.  Co roku przybywają także uczestnicy zza granicy, głównie Polonia, ale w niektórych latach tworzono także grupy anglojęzyczne dla obcokrajowców.

Jak informują organizatorzy, codzienne wykłady i zajęcia praktyczne odbywają się w grupach wydzielonych spośród trzech głównych kategorii: warsztatów kapłańskich, ministranckich i muzycznych.

Zajęcia są podzielone na bloki przedpołudniowy i popołudniowy. Możliwe jest przemieszczanie się pomiędzy niektórymi grupami wraz z nabywaniem kolejnych umiejętności.

Można także wziąć udziału w warsztatach Ars Celebrandi bez zapisywania się do jakiejkolwiek z grup (np. celem odbycia prywatnych rekolekcji czy spędzenia czasu na wyciszeniu i modlitwie). Oprócz Mszy świętych celebrowana jest codzienna liturgia godzin (jutrznie, nieszpory i komplety).

Warsztaty „Ars Celebrandi” odbywają się za zgodą Jego Ekscelencji ks. bp Krzysztofa Wętkowskiego, ordynariusza diecezji włocławskiej. Wcześniej ich wieloletnim honorowym patronem był ks. bp Wiesław Mering, poprzedni ordynariusz włocławski.

radiomaryja.pl/arscelebrandi.pl

drukuj