fot. https://www.facebook.com/AKSiMTorun

W AKSiM odbyła się konferencja naukowa „Kryzys praworządności i wymiar sprawiedliwości – co dalej?”

Sędziowie, prokuratorzy i przedstawiciele nauki prawa zebrali się w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu na konferencji naukowej „Kryzys praworządności”.

 Państwo nie może być oderwane od prawa, a prawo od sprawiedliwości. To przesłanie papieża Benedykta XVI, które wygłosił przed Bundestagiem. Przesłanie to na rozpoczęcie prawniczej konferencji wybrał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, a przywołał rektor AKSiM o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

 – Przeżyliśmy odłączenie się władzy od prawa. Przeciwstawienie się władzy prawu, podeptanie przez nią praw, tak iż państwo stało się narzędziem niszczenia prawa. Stało się bardzo dobrze zorganizowaną bandą złoczyńców, która mogła zagrozić całemu światu i zepchnąć go na skraj przepaści – napisał w liście do uczestników konferencji o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.  

Za zorganizowanie potrzebnej w obliczu stojących przed wymiarem sprawiedliwości wyzwań konferencji dziękował prezydent Andrzej Duda. List głowy państwa odczytała minister w Kancelarii Prezydenta, Małgorzata Paprocka.

– Od kilku lat toczy się debata polityczna, w której padają między innymi zarzuty wobec błędnego ukształtowania składu Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa, powoływania sędziów. Niestety, wprowadzając w błąd opinię publiczną, często w dyskursie padają tezy sprzeczne z  przepisami prawa, pomijające kluczowe orzeczenia sądów i trybunałów. W efekcie powstaje wrażenie dualizmu prawnego, a przecież system prawny jest jeden – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.  

Rozbieżności powstają w zakresie stosowania i wykładni – dodał w liście prezydent Andrzej Duda. Wątek ten w wykładzie „Status ustrojowy trzeciej władzy” rozwinęła prof. Anna Łabno. Zwróciła uwagę na relację między władzą sędziowską a ustawodawczą i wykonawczą. Znany nam trójpodział władzy zaciera się i to prof. Anna Łabno odczytała jako zagrożenie dla naszej cywilizacji.

– Pozycja sędziego staje się wyjątkowa. Kumuluje on władzę rozstrzygania problemu prawa i stanowienia jednocześnie, bo wchodzi w miejsce władzy ustawodawczej. Jest ekspertem w dziedzinie praw człowieka i te prawa człowieka ustawia jako kryterium jego szczególnej pozycji – tłumaczyła prof. Anna Łabno.  

https://twitter.com/AKSiMTorun/status/1766420024309256323

Do korzeni sporu dotyczącego powołań sędziowskich powróciła przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa, Dagmara Pawełczyk-Woicka.

– Wbrew doniesieniom medialnym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej absolutnie nie zakwestionował KRS, nawet do dziś jej nie zakwestionował, tylko w ramach badania tej niezależności, niezawiłości tego organu wskazał jako jeden z elementów potrzebę badania, czy organ uczestniczący w procedurze nominacyjnej, taki jak KRS, jest dostatecznie niezależny od władzy wykonawczej i ustawodawczej – wyjaśniła Dagmara Pawełczyk-Woicka.  

O źródłach prawa w Polsce i miejscu, jaki w tym porządku zajmują orzeczenia sądów unijnych mówiła prof. Genowefa Grabowska.

– Nie figurują natomiast orzeczenia sądowe w systemie źródeł prawa UE. Cóż mamy w systemie źródeł prawa UE wpisane? Na pierwszym miejscu traktaty. Tekst traktatów to źródło pierwotne – zaznaczyła prof. Genowefa Grabowska.

https://twitter.com/AKSiMTorun/status/1766443083493704018

Wyroki międzynarodowych sądów nie są źródłem prawa. Sędzia TK Mariusz Muszyński wskazał, że to pomocnicze źródła prawa.

– Wyrok nie stanowi podstawy do jakiegokolwiek działania jakiegokolwiek organu. Wyrok Trybunału Międzynarodowego pokazuje nam, na jakiej normie ten trybunał się opiera, czyli tylko pośredniczy we wskazaniu właściwego źródła prawa – akcentował Mariusz Muszyński.  

https://twitter.com/AKSiMTorun/status/1766449934243439065

Tytułowy kryzys praworządności objawia się w odwróconej zasadzie legalizmu – wyjaśnił dr Michał Sopiński.

– Władza publiczna działa bez podstawy prawnej i poza granicami prawa w poszukiwaniu zarówno podstawy prawnej, jak i w poszukiwaniu tego właściwego rozumienia – zwrócił uwagę dr Michał Sopiński.

https://twitter.com/AKSiMTorun/status/1766503404577149228

Przykładem takich działań jest – jak mówił – odwołanie prok. Dariusza Barskiego. Decyzja ta niesie za sobą niebezpieczne konsekwencje, także dla zwykłego obywatela – podkreślił zastępca Prokuratura Generalnego Robert Hernand.

– Zauważyłem taką pewną tendencję do kierowania się uchwałą Sejmu. Uchwała Sejmu pojawia się w uzasadnieniu jako akt o charakterze nie do końca normatywnym, ale istotnym, co oznacza, że powinien na niego zwrócić uwagę prokurator przy podejmowaniu decyzji. To jest to niebezpieczeństwo, które dostrzegamy – wskazał Robert Hernand.

https://twitter.com/AKSiMTorun/status/1766436444531290431

Konferencja została zorganizowana we współpracy AKSiM z Ogólnopolskim Zrzeszeniem „Sędziowie RP”. To zrzeszenie powstało w reakcji na potrzebę zajęcia przez polskich sędziów stanowiska; przeciwstawienia się groźbie upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości – tłumaczył przewodniczący zrzeszenia, sędzia Piotr Skrzyszowski.

– My jako sędziowie, którzy jesteśmy przede wszystkim zobligowani do przestrzegania prawa, ochrony tego prawa i stania na straży tego prawa, skupieni na swojej pracy i poświęceniu w tej pracy, musimy jednakże w tych okolicznościach, które na przestrzeni ostatniego czasu zaczęły się pojawiać w przestrzeni medialnej, zająć jednak jakieś stanowisko – mówił sędzia Piotr Skrzyszowski.

Transmisję z konferencji „Kryzys praworządności” przeprowadziła Telewizja Trwam. Można ją ponownie obejrzeć na Youtubie Radia Maryja.

 

TV Trwam News

drukuj