Uniwersytet Bezpiecznego Seniora rozpoczął działalność

Na Podlasiu rozpoczął działalność Uniwersytet Bezpiecznego Seniora. Seniorzy dowiedzą się m.in., jak radzić sobie z oszustami przez telefon czy internet. Nauczą się zakładać profil zaufany i dowiedzą się, jak wypełniać dokumenty internetowe.

To był ważny dzień dla seniorów, którzy rozpoczęli „rok akademicki” na Uniwersytecie Bezpiecznego Seniora.

– Mam nadzieję, że oczekiwania, jakie zostały wyartykułowane w rozmowach z panem marszałkiem, który uczestniczył w posiedzeniach Rady Seniorów (przez niego powołanej), nasze potrzeby zostały uwzględnione, czyli wszechstronna wiedza w zakresie bezpieczeństwa, ale też profilaktyki i pomocy osobom poszkodowanym, pokrzywdzonym – mówiła Grażyna Czajkowska, członek Rady Seniorów przy Marszałku woj. podlaskiego.

Seniorzy z Uniwersytetu Bezpiecznego Seniora odebrali indeksy.

– Przede wszystkim chcemy integrować środowiska senioralne, ale też uczulać na pewne zagrożenia, które pojawiają się dzisiaj w świecie współczesnym, a przede wszystkim te związane z oszustwami. Chcemy też, żeby środowiska senioralne dbały o siebie, żeby dbały o swoje zdrowie, bo są bardzo potrzebne, jeśli chodzi zarówno o współdziałanie z nami politykami, ale też ze społeczeństwem wskazał marszałek woj. podlaskiego, Artur Kosicki.

Na Uniwersytecie seniorzy dowiedzą się m.in., jak przeciwdziałać różnym zagrożeniom, w tym m.in. kiedy padają ofiarami oszustwa „na wnuczka” czy „na policjanta” – wyjaśnił Tomasz Krupa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

– Przede wszystkim, jak zachować się w takiej sytuacji, jak reagować i dlaczego ważne jest podjęcie pewnych działań przy rozmowie, czyli przede wszystkim odłożenie słuchawki telefonu. Niektóre rozmowy prowadzone są pod presją czasu i seniorzy zapominają go odłożyć, a tym samym zapominają np. wybrać numer alarmowy – dodał.

Seniorzy podczas spotkań w ramach Uniwersytetu dowiedzą się nie tylko o zagrożeniach związanych z oszustwami, ale będą również zajęcia z profilaktyki zdrowia i z udzielania pierwszej pomocy.

– To czasem jest źle dobrana dieta, niewłaściwy sposób odżywiania czy aktywność fizyczna, której jest za mało, ale także wszystkie rzeczy związane z siecią internetową czy płatnościami internetowymi, czy korzystanie z mediów społecznościowych. To wszystko są obszary, które rodzą potencjalne zagrożenie, a my w Książnicy Podlaskiej wychodzimy z założenia, że jest świetne antidotum na to wszystko – dobra literatura, która połączona ze świetnymi wykładami, z ciekawą propozycją warsztatową, szkoleniową dla studentów, pozwoli im namierzyć taką platformę, na której będzie można znaleźć ciekawą wiedzę – zaznaczył Dominik Sołowiej z Książnicy Podlaskiej.

Projekt Uniwersytetu Bezpiecznego Seniora organizują: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i podlaska policja. Choć to pierwsza tego typu akacja, to planowane są kolejne edycje.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl