Umowa o Jednolitym Sądzie Patentowym bez Polski

22 kraje Unii Europejskiej podpisały w Brukseli międzynarodową umowę o ustanowieniu Jednolitego Sądu Patentowego. Wśród nich nie ma Polski, bo rząd wciąż nie podjął decyzji w tej sprawie. 

Umowę o ustanowieniu Jednolitego Sądu Patentowego podpisały 22 kraje UE. Oprócz Polski nie zrobiły tego: Bułgaria, Czechy, Hiszpania i Słowenia.

Komisja Europejska przewiduje, że pierwszy jednolity patent będzie wydany w kwietniu 2014 r. – o ile do listopada 2013 r. co najmniej 13 krajów UE ratyfikuje międzyrządową umowę ws. Jednolitego Sądu Patentowego.

O to, czy wprowadzić takie rozwiązanie, Europa spiera się od około 30 lat. W wyniku negocjacji ustalono, że zgłoszenia patentowe mają być składane w języku narodowym wraz z tłumaczeniem na angielski, niemiecki lub francuski, a Europejski Urząd Patentowy ma opracować system tłumaczeń automatycznych. Siedziby Jednolitego Sądu Patentowego mają działać w Monachium, Londynie i Paryżu, a państwa członkowskie mogłyby tworzyć oddziały regionalne i lokalne sądu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl