fot. pixabay.com

Ukraina potrzebuje wsparcia

Pod ukraińskim Bachmutem trwają zacięte walki. To kluczowe miasto zarówno dla ukraińskiej obrony, jak i dla rosyjskiego ataku. W Brukseli, w ramach tzw. formatu Ramstein, spotkali się ministrowie obrony państw NATO. Dyskutowali o dalszym wsparciu dla Ukrainy.

Bachmut to miasto na wschodzie Ukrainy w obwodzie donieckim. Rosjanie otaczają je z trzech kierunków. To dla nich kluczowy punkt dalszego ataku.

– Bachmut jest nam potrzebny do całkowitego sparaliżowania armii ukraińskiej – mówi założyciel Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn.

Bachmut to także ważne miasto z punktu widzenia ukraińskiej obrony.

– Sytuacja na linii frontu, zwłaszcza w obwodach donieckim i ługańskim, pozostaje bardzo trudna. Walki toczą się dosłownie o każdą stopę ukraińskiej ziemi – zaznaczył prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Kijów prosi o wsparcie.

– Jeśli Rosja rozpocznie prawdziwą kampanię ofensywną, z pewnością użyją samolotów, próbując powstrzymać nasze siły obronne. To realne zagrożenie. Dlatego potrzebujemy nowocześniejszych samolotów, aby ich zatrzymać, pokonać i odstraszyć. Musimy dominować na naszym ukraińskim niebie – podkreśla Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy.

Przekazanie Ukrainie nowoczesnych myśliwców może jednak nie nastąpić. W tym konkretnym przypadku nie ma takiej woli ze strony Zachodu. Polska ma zbyt mało myśliwców F-16, by mogła je przekazać Ukrainie. O dalszym wsparciu dla ukraińskiego wojska rozmawiali w Brukseli ministrowie obrony państw NATO w ramach tzw. formatu Ramstein.

– Upewniamy się, że dajemy Ukrainie możliwości, by mogła odnosić nie tylko marginalne sukcesy, ale aby ukraińskie wojsko mogło dominować na polu bitwy w nadchodzącej ofensywie – oświadczył sekretarz obrony USA,  Lloyd Austin.

Potrzeby Ukrainy są ogromne – stwierdził prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskigo w Kielcach.

– Ukraina w tej chwili potrzebuje systemów artyleryjskich, potrzebuje wozów bojowych, potrzebuje dostaw amunicji, potrzebuje pojazdów, w zasadzie potrzebuje wszystkiego, jako że w tej chwili Ukraina ponownie (po pewnej pauzie) walczy o przetrwanie – powiedział prof. Krzysztof Kubiak.

Minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak, poinformował po spotkaniu w Brukseli, że udało się skompletować batalion Leopardów 2. Do tak zwanej pancernej koalicji, która przekaże Ukrainie niemieckie czołgi Leopard 2,  przystąpiła m.in. Polska, Norwegia, Kanada, Hiszpania i Finlandia. Wielka Brytania przekazuje czołgi Challenger, a USA przekaże Abramsy.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1625856534550032387

– Jeśli Ukraińcy zostaną wzmocnieni wieloma czołgami, a być może za chwilę także samolotami, to wojna na Ukrainie może skończy się zwycięstwem Ukraińców – mówi dr Piotr Gawryszczak, politolog i historyk.

Według medialnych doniesień również pancerna koalicja może być mniejsza, niż pierwotne zakładano. Nieoficjalnie z koalicji chcą się wyłamać Dania i Holandia. Szef unijnej dyplomacji, Josep Borrel, wezwał oba kraje do tego, by nie wycofywały się z decyzji o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard 2.

„Państwa Unii Europejskiej muszą dostarczyć Ukrainie jak najwięcej czołgów i uczynić to jak najszybciej. Byłoby czymś bardzo rozczarowującym, gdyby po tak długim wskazywaniu palcem na Niemcy, że jakoby nic nie robią, te kraje same teraz nie podjęły odpowiednich działań” – przekazał Josep Borrell.

Tymczasem przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen,  zapowiedziała kolejny, czyli dziesiąty pakiet sankcji wobec Rosji. Ograniczenia mają dotyczyć handlu i eksportu technologii.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl