[TYLKO U NAS] M. Małecki: Życzymy, żeby we Francji krzyż mógł cieszyć się wolnością

Życzymy, żeby we Francji krzyż mógł cieszyć się wolnością, żeby wróciły tam czasy, w których krzyż może spokojnie funkcjonować w przestrzeni publicznej. Te działania, które podjęły władze francuskie wobec pomnika św. Jana Pawła II, to jaskrawy przykład dyskryminowania chrześcijaństwa, walki z krzyżem w przestrzeni publicznej. To jest bardzo bolesne – powiedział Maciej Małecki. Minister w kancelarii premiera RP odniósł się do sprawy pomnika św. Jana Pawła II we francuskim miasteczku Ploërmel w Bretanii.

Po kilku miesiącach oczekiwań ostatecznie okazało się, że z pomnika św. Jana Pawła II umiejscowionego na parkingu jednego z miast we Francuskiej Bretanii, nie zniknie krzyż. Rada miejska zdecydowała o odstąpieniu pomnika katolickiej diecezji i przeniesieniu go na teren prywatnego gimnazjum. [czytaj więcej]

Stojący od 12 lat w Ploërmel pomnik Jana Pawła II był problemem dla najwyższego we Francji organu sądownictwa administracyjnego, czyli Rady Stanu. Nie chodziło tu o postać Papieża, a o krzyż, który zwieńcza monument. Według francuskiego prawa nie może być on widoczny w miejscu publicznym, bo przeczy to zasadzie laickości państwa.

Jak przypomina Maciej Małecki pomnik ocalić od ocenzurowania chciał polski rząd. Ówczesna premier Beata Szydło chciała przenieść go do Polski.

– Po apelu pani premier Beaty Szydło w sprawie tego pomnika, że jeżeli Francja nie chce pomnika papieża, to my nie pozwolimy go okaleczyć przez usunięcie krzyża i zapraszamy pomnik do Polski. Po tym apelu (…) wiele samorządów, organizacji zgłosiło chęć przyjęcia naszego Papieża na swoją ziemię. Jako poseł ziemi sochaczewskiej jestem dumny, że powiat sochaczewski jako pierwszy w Polsce przez aklamację przyjął uchwałę, w której wyraża zaproszenie dla papieża właśnie na ziemię sochaczewską – mówił minister w kancelarii premiera RP.

Jak ocenił, działania, które podjęły władze francuskie wobec pomnika św. Jana Pawła II, to jaskrawy przykład dyskryminowania chrześcijaństwa poprzez walkę z krzyżem w przestrzeni publicznej. Jak dodał, dobrze jednak, że krzyż zostanie we Francji.

– Francja bardzo potrzebuje powrotu do krzyża, powrotu do wartości chrześcijańskich. Francja potrzebuje tego, aby znów Francuscy katolicy mogli cieszyć się swobodą wyznania – wiary chrześcijańskiej. To bardzo bolesne, co dzieje się w kraju, który od wieków trwał przy wierze chrześcijańskiej, i którego tak naprawdę nie byłoby bez chrześcijaństwa – powiedział Maciej Małecki.

– Dziękujemy z całego serca tym Francuzom, którzy włączyli się w obronę pomnika św. Jana Pawła II, w obronę krzyża na tym pomniku. To piękny gest – dodał polityk, życząc, by we Francji „krzyż mógł cieszyć się wolnością”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl