fot. twitter.com/WaldekKraska

[TYLKO U NAS] W. Kraska: Nie chcemy zamrażać całej gospodarki, ponieważ żadne państwo nie może sobie na to pozwolić. Chcemy reagować punktowo

Myślę, że jest to dobra taktyka, abyśmy nie wyłączali całego kraju, bo sytuacja epidemiologiczna w różnych miejscach w kraju jest inna. (…) Nie chcemy zamrażać całej gospodarki, ponieważ żadne państwo nie może sobie na to pozwolić. Chcemy reagować punktowo – powiedział Waldemar Kraksa, wiceminister zdrowia, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. 

Według wcześniejszych zapowiedzi epidemiologów lato miało być okresem spadku liczby zakażeń koronawirusem. Jednak zamiast spadku obserwujemy wzrost liczby zakażonych.

– Lato miało być znacznie spokojniejsze w kwestii zachorowań z racji na wyższe temperatury.  Koronawirus zachowuje się jednak inaczej niż inne wirusy – poinformował wiceszef resortu zdrowia.

Liczba zachorowań w dalszym ciągu jest duża. Według bieżących danych, wakacje sprzyjają dalszym zakażeniom wśród Polaków.

– Odreagowaliśmy okres zamknięcia i pojechaliśmy na wakacje. Dla koronawirusa jest to idealne środowisko do rozprzestrzeniania. To, co obserwujemy w tej chwili, to sytuacja,  gdzie nowe ogniska są od osób, które wróciły niedawno z wakacji. Nie mamy już tak dużych ognisk w zakładach pracy, czy w kopalniach. Są jednak małe liczne ogniska w całym kraju – wyjaśnił Waldemar Kraska.

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się do drugiej fali koronawirusa, która może nadejść w czasie wzmożonych przeziębień i zachorowań na jesieni.

– W tej chwili skończyliśmy przygotowania do tzw. ofensywy jesiennej. Wiemy, że niestety może być zdecydowanie więcej przypadków nowych zachorowań, zwłaszcza kiedy pojawi się okres infekcji, który występuje właśnie w tym czasie – zaznaczył wiceminister.

Gość Radia Maryja zapowiedział, że nowe regulacje prawne zostaną zatwierdzone na początku września, tak by móc wprowadzić nowe narzędzia do walki z koronawirusem. W czasie zwiększonej liczby chorych na grypę problemem może być odróżnienie zwykłego przeziębienia od koronawirusa.

Jedną ze zmian w walce z epidemią jest zwiększenie kompetencji i zadań lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

– Pierwszym etapem będzie teleporada. Rozmawiając ze swoim lekarzem rodzinnym, będziemy przedstawiali mu objawy, jakie u nas występują. Lekarz będzie posiadał checklistę z 10 punktami, na której będzie odznaczał nasze objawy. Od tego będzie zależało, czy pacjent otrzyma zwolnienie lekarskie i pozostanie w domu, czy też będzie skierowany na badanie testowe w kierunku COVID-19 – wyjaśnił Waldemar Kraska.

Wynik testu zdecyduje o dalszych losach pacjenta. Lekarz podejmie decyzje, czy ma on odbyć kwarantannę i czy wymaga leczenia szpitalnego.

Na ten moment Ministerstwo Zdrowia nie zakłada zamykania firm i szkół. Resort stworzył metodę stref, która polega na wprowadzaniu obostrzeń w zależności od liczby zakażeń. Na terenie kraju wprowadzone zostały trzy strefy: czerwona, żółta i zielona.

– Myślę, że jest to dobra taktyka, abyśmy nie wyłączali całego kraju, bo sytuacja epidemiologiczna w różnych miejscach w kraju jest inna. (…) Nie chcemy zamrażać całej gospodarki, ponieważ żadne państwo nie może sobie na to pozwolić. Chcemy reagować punktowo – tłumaczył wiceszef resortu.

Bieżące informacje dotyczące przynależności poszczególnych powiatów do danej strefy można sprawdzić [tutaj].

Gość „Aktualności dnia” odniósł się również do sprawy powrotu dzieci i młodzieży do szkół wraz z początkiem września.

– Nic nie wskazuje na to, aby dzieci 1 września nie wróciły do szkół, tym bardziej że każda z placówek będzie w bliskim kontakcie z miejscową stacją sanitarno-epidemiologiczną. To oni będą podejmowali wspólną decyzję, w jakim trybie ma pracować szkoła, czy też z racji na dużą ilość zakażeń będzie na jakiś czas wyłączona – wyjaśnił Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia zaznaczył, że „pozostanie w domu przez kilka miesięcy nie tylko dla gospodarki, ale także dla naszego zdrowia psychicznego nie jest dobrym okresem”.

– Nie możemy sobie pozwolić na to, aby kolejne miesiące pozostać w domu – dodał.

Całą rozmowę z Waldemarem Kraską w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl