fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] P. Naimski: W perspektywie 20-25 lat istotna część polskiej energetyki ciągle będzie oparta na węglu

Wyeksploatowane elektrownie będą zastępowane innymi źródłami energii, ale równocześnie w perspektywie 20-25 lat będziemy ciągle mieli istotną część naszej energetyki opartej na węglu. To rodzaj transformacji rozciągniętej w czasie – powiedział w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odrzucił skargę spółek Nord Stream na nowelizację dyrektywy gazowej, która przewiduje, że podmorskie części gazociągu na terytorium UE będą podlegały przepisom restrykcyjnego trzeciego pakietu energetycznego. [czytaj więcej] 

– Regulator niemiecki przyznał 20-letnią derogację, czyli zwolnienie z podległości prawu europejskiemu dla gazociągu Nord Stream 1, który już istnieje. Równocześnie ten sam urząd odrzucił aplikację złożoną przez Nord Stream 2. Jego właściciele usiłowali dowodzić, że wprawdzie gazociągu jeszcze nie ma, ale właściwie już został skończony. Na szczęście ten paradoks został odrzucony – powiedział Piotr Naimski.

To rodzaj kompromisu. Polska była konsultowana w tej sprawie. Nasze stanowisko było jasne. To orzeczenie jest zgodne z naszymi postulatami – kontynuował.

– Porozumienie rosyjsko-niemieckie daleko wykracza poza kwestie ekonomiczne, jest ono też polityczne. Jest to wbrew interesom Polski i europejskiej solidarności. (…) Im dłużej będzie trwała budowa Nord Stream 2, tym lepiej dla interesów zagrożonych europejskich państw – podkreślił gość Radia Maryja.

Ważą się losy jednej z największych inwestycji energetycznych ostatnich lat w Polsce – rozbudowy elektrowni Ostrołęka o kolejny blok. PKN Orlen zadeklarował gotowość zaangażowania finansowego w inwestycję pod warunkiem, że projekt będzie opierał się o technologię gazową, a nie węglową. [czytaj więcej] 

– 80 proc. energii elektrycznej jest w Polsce produkowana z węgla. Część naszych elektrowni jest technicznie wyeksploatowana. One będą pracowały kilka-kilkanaście lat. Do tego mamy kilka nowoczesnych elektrowni. Wyeksploatowane elektrownie będą zastępowane innymi źródłami energii, ale równocześnie w perspektywie 20-25 lat będziemy ciągle mieli istotną część naszej energetyki opartą na węglu. To rodzaj transformacji rozciągniętej w czasie – wyjaśnił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Cala rozmowa z Piotrem Naimskim dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

 

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl