[TYLKO U NAS] Ks. kard. F. Coccopalmerio: VI Zjazd Światowych i Tradycyjnych Religii jest bardzo ważny. To wielka pomoc dla budowy pokoju na całym świecie

Sam fakt tego kongresu jest bardzo ważny, dlatego że spotkanie wszystkich liderów to wielka pomoc dla budowy pokoju na całym świecie – powiedział w wywiadzie z o. Tomaszem Jakubczakiem CSsR dla Radia Maryja ks. kard. Francesco Coccopalmerio, odnosząc się do VI Zjazdu Światowych i Tradycyjnych Religii, który odbywa się w Astanie.

W Astanie w stolicy Kazachstanu odbywa się VI Zjazd Światowych i Tradycyjnych Religii pod hasłem „Religijni liderzy za bezpiecznym światem”.

O. Tomasz Jakubczak CSsR: Jakie jest stanowisko Kościoła katolickiego odnośnie tej inicjatywy, tych zjazdów, które są organizowane już po raz szósty w Kazachstanie?

Ks. kard. Francesco Coccopalmerio: Sam fakt tego kongresu jest bardzo ważny, dlatego że spotkania tych wszystkich liderów to jest wielka pomoc dla budowy pokoju na całym świecie.

O. Tomasz Jakubczak CSsR: Kościół katolicki jest inicjatorem spotkań, które od 1996 r. odbywają się w Asyżu, kiedy to przedstawiciele różnych religii modlą się wspólnie o pokój na świecie. Te spotkania zainicjował Jan Paweł II. Jakie znaczenie ma to spotkanie tutaj, gdzie po prostu przyjeżdżają ci liderzy, przedstawiciele i rozmawiają? Czy to jest potrzebne?

Ks. kard. Francesco Coccopalmerio: W Asyżu także było spotkanie liderów i wspólna modlitwa. Tutaj  jest takie miejsce, gdzie spotykają się i rozmawiają ze sobą. W Astanie jest trochę więcej czasu i przedstawiciele mogą się spotkać i pobyć razem, poznać się nawzajem, tak jak my to robiliśmy z wieloma liderami innych religii.

O. Tomasz Jakubczak CSsR: Księże kardynale, w Kazachstanie Kościół katolicki liczy ok. 100 tys. wiernych, może troszeczkę więcej. Jak Stolica Apostolska patrzy na rozwój Kościoła katolickiego nie tylko w Kazachstanie, ale w całej Azji?

Ks. kard. Francesco Coccopalmerio: Nie mogę powiedzieć co myśli Papież, dlatego że nie znam jego myśli. Mogę powiedzieć to, co mówił Pan Jezus, który w swym życiu wybierał uczniów umiejących przekazać wiarę i wieść o zbawieniu ludziom różnych narodów. Myślę, że jeśli katolicy albo różne wspólnoty chrześcijańskie w Azji będą potrafili żyć ewangelią i być prawdziwymi świadkami naszej wiary na tej ziemi, to będą mogli nawrócić wielu ludzi na drogę ewangelii i zbawienia.

O. Tomasz Jakubczak CSsR: Ekscelencjo, księże kardynale dziękuję serdecznie za ten wywiad dla Radia Maryja w Polsce. Bóg zapłać.

Ks. kard. Francesco Coccopalmerio: Wiele pozdrowień dla Radia Maryja.

W zjeździe w Astanie uczestniczy 80 delegacji z ponad 40 krajów. Obecni są przedstawiciele wszystkich tradycyjnych religii z całego świata; albo główni przedstawiciele, albo ich delegaci. Z Watykaniu jest delegacja z ks. kard. Francesco Coccopalmerio na czele, która liczy 8 osób.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl