fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Nasze codzienne czyny decydują o rozwoju i sile naszej ojczyzny

Powinniśmy pamiętać, że nasze codzienne czyny decydują o rozwoju i sile naszej ojczyzny. Powinniśmy pamiętać i mieć świadomość, że podejście do codziennych obowiązków, które wynikają z naszego zawodu, pozycji społecznej, wieku, statusu rodzinnego – determinuje nie tylko nasze życie indywidualne, ale wpływa również na losy całej ojczyzny. Jak bowiem miliony maleńkich kropel tworzą wielki ocean, tak miliony ludzkich istnień splatają się w życie ojczyzny – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski zwrócił uwagę, że świętowanie odzyskania niepodległości połączone jest ze szczególną modlitwą w intencji ojczyzny.

– W poniedziałek obchodziliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszych świątyniach w sposób szczególny modliliśmy się za ojczyznę, wspólnie przypominaliśmy sobie jedną z najbardziej poruszających polskich piosenek „Z głębi dziejów, z krain mrocznych (…) długi łańcuch ludzkich istnień połączonych myślą prostą, żeby Polska była Polską”. Przywołujemy te słowa, ponieważ one pięknie oddają wymowę tego święta – mówił przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Przez wiele pokoleń Polacy pragnęli niepodległości – kontynuował duchowny.

– Pragnęli godnego życia w wolnym państwie rządzonym zgodnie z wolą narodu. To pragnienie ziściło się w roku 1918, jednak nasz naród krótko cieszył się tym upragnionym darem, bo już w 1920 roku trzeba było stanąć przed bolszewicką nawałnicą, która niosła Europie zbrodniczą ideologię. Kilkanaście lat później przyszła II wojna światowa. Następnie dekady komunizmu na nowo rozdrapały rany zniewolenia. Dzisiaj żyjemy już w wolnym kraju. Za tę wolność pragniemy dziękować wszechmogącemu Bogu – oznajmił ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski.

Postawę tych bohaterskich pokoleń oddają słowa piosenki, od której zaczęliśmy nasze rozważania – dodał felietonista.

– „Zrzucał uczeń portret cara, ksiądz Ściegienny wznosił modły, opatrywał wóz Drzymała, dumne wiersze pisał Norwid. I kto szablę mógł utrzymać ten formował legion, wojsko, żeby Polska, żeby Polska! Żeby Polska była Polską”. Nasza współczesna wolność jest darem i bezcennym dziedzictwem. Otrzymaliśmy ją od minionych pokoleń. O ten dar musimy się dzisiaj bardzo troszczyć, pielęgnować, chronić i umacniać – podsumował gość TV Trwam.

Ksiądz Biskup zwrócił uwagę, iż troska o ojczyznę jest naszym podstawowym obowiązkiem. Jest powinnością wynikającą z Bożych przykazań. Mówił o tym św. Jan Paweł II 8 czerwca 1987 r. w Warszawie.

– Nasz wielki rodak mówił: „Polska jest dobrem wspólnym całego narodu i na to dobro muszą być otwarci wszyscy jej synowie i córki, bo takie dobro domaga się stałego i rzetelnego wysiłku całego społeczeństwa”. W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: „Miłość ojczyzny i służba dla niej wynikają z obowiązku wdzięczności i porządku miłości”. Powinniśmy pamiętać, że nasze codzienne czyny decydują o rozwoju i sile naszej ojczyzny. Powinniśmy pamiętać i mieć świadomość, że podejście do codziennych obowiązków, które wynikają z naszego zawodu, pozycji społecznej, wieku, statusu rodzinnego – determinuje nie tylko nasze życie indywidualne, ale wpływa również na losy całej ojczyzny. Jak bowiem miliony maleńkich kropel tworzą wielki ocean, tak miliony ludzkich istnień splatają się w życie Ojczyzny – wskazał ks. bp Tadeusz Bronakowski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl