fot. PAP/Marcin Bielecki

Trwa 7. Międzynarodowy Kongres Morski

Koncepcja Trójmorza, przemysł stoczniowy i bezpieczeństwo morskie – to główne tematy 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie. Dwudniowe wydarzenie zainaugurował w czwartek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. 

Koncepcja Trójmorza to kwestie związane z budową trwałych połączeń północ-południe, infrastrukturą drogową, kolejową i wodną. Obecnie omawiany jest budżet połączenia Dunaj-Łaba-Odra. To wpisuje się w projekt modernizacji polskich portów.

– W zeszłym roku padł rekord, którym możemy się wszyscy chwalić, czyli przeładowane 100 mln ton. Bezwzględnie każe przygotować rozwiązania na przyszłość, dlatego też rząd podjął działania w zakresie przygotowania specustawy w zakresie budowy portu centralnego w Gdańsku, portu zewnętrznego w Gdyni i terminala kontenerowego w Świnoujściu – mówił minister Marek Gróbarczyk.

Podczas Kongresu Morskiego omawiany będzie także krajowy przemysł stoczniowy, w tym kwestie Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Szczecinie.

– Stocznia Gryfia jest w stabilnej sytuacji. Oczywiście jeszcze wiele brakuje do tego, aby było dobrze, ale zażegnaliśmy pewne niebezpieczeństwa dotyczące właśnie słabego standingu finansowego i mam nadzieję, że ten kierunek będzie utrzymywany – mówił szef Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Minister nawiązał też do dyrektywy siarkowej, która dostosowuje unijne prawo do przepisów Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Przepisy te mówią o ograniczeniu siarki w paliwie statków pływających m.in. po Bałtyku.

– My bezwzględnie chcemy realizować właśnie w obszarze zmniejszonej ilości siarki modernizację naszej floty i tutaj należy wymienić przede wszystkim Polską Żeglugę Morską, która staje na wysokości zadania, znajduje się już w dobrej kondycji finansowej i przystępuje do nowych inwestycji – stwierdził minister.

I między innymi na te tematy będą dyskutowali politycy odpowiedzialni za gospodarkę morską, transport, infrastrukturę i rozwój, a także szefowie firm i międzynarodowych organizacji skupiających branżę portową i stoczniową, którzy przyjechali do stolicy Pomorza Zachodniego na dwudniowy Kongres Morski.

Coroczne spotkanie w ramach Kongresu Morskiego pokazuje, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przywiązuje do tej części gospodarki niezwykle istotną rolę, bo to nie tylko miejsca pracy, ale to rozwój najnowocześniejszych technologii, ośrodków akademickich, uczelni – mówił europoseł Joachim Brudziński.

O tym jak ważna jest gospodarka morska napisał również w liście do uczestników Kongresu premier Mateusz Morawiecki.

– Gospodarka morska stanowi bowiem okno na świat dla wymiany handlowej, umożliwia konkurowanie na rynkach o zlecenia stoczniowe, jest zapleczem dla energetyki wiatrowej, pozyskiwania żywności czy cennych minerałów. Działalność morska stanowi również koło zamachowe nauki i innowacyjności – napisał w swoim liście szef rządu.

W trakcie oficjalnej inauguracji tegorocznej edycji Kongresu podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy portami w Szczecinie i Świnoujściu a włoskim portem Triest.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl