fot. PAP/Radek Pietruszka

Szef MSZ: istotna rola parlamentu w polityce zagranicznej

Parlament odgrywa istotną, przede wszystkim kontrolną rolę w polityce zagranicznej – mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas spotkania polskich ambasadorów z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. W spotkaniu wzięli udział ambasadorzy, którzy przebywają w Warszawie na dorocznej naradzie.

Jacek Czaputowicz zwracał uwagę, że polityka zagraniczna jest prowadzona przez różne organy władzy, przede wszystkim przez rząd, przez prezydenta, „ale także w sposób równoprawny, równorzędny władze ustawodawcze”. Wskazywał, że parlament ma „osobne kompetencje pewnego nadzoru oraz odpowiedzialność za kontakty z Polonią”.

Szef MSZ podkreślił, że resort spraw zagranicznych utrzymuje stały kontakt w parlamentem, jeżeli chodzi o realizację polityki zagranicznej.

Z naszej perspektywy władza ustawodawcza przede wszystkim Sejm pełni ważną rolę w ratyfikacji wszystkich umów międzynarodowych, które są negocjowane przez służbę dyplomatyczną; jest to ta funkcja kontrolna” – powiedział minister spraw zagranicznych.

Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że każdy z ambasadorów przed objęciem swej funkcji staje przed komisją spraw zagranicznych, która opiniuje jego kandydaturę. Podkreślił, że bardzo ważną rolę odgrywają też działające w parlamencie grupy przyjaźni między Polską, a poszczególnymi krajami.

To jest coś bardzko konkretnego; każdy z ambasadorów widzi to z perspektywy kraju swego urzędowania. Grupy (…) tworzą dobre podstawy prowadzenia polityki zagranicznej. Zachęcamy ambasadorów do utrzymywania kontaktów z tymi posłami w krajach urzędowania, którzy są zaangażowani w utrzymywanie relacji z Polską” – powiedział Jacek Czaputowicz.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwróciła uwagę, że w minionej kadencji Sejm był miejscem licznych wydarzeń o zasięgu międzynarodowym. Przypomniała o obchodzonej w tym roku 450. rocznicy Unii Lubelskiej.

Rok Unii Lubelskiej, który tak uroczyście obchodziliśmy, stanowił ukoronowanie jakościowej zmiany w stosunkach polsko-litewskich (…), które w ostatnich dziesięcioleciach charakteryzowało ochłodzenie” – powiedziała marszałek Sejmu.

Elżbieta Witek zwróciła uwagę, że w 650. rocznicę chrztu Litwy wizytę na w tym kraju złożył ówczesny marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Wskazała, że tym roku odbył się też w Warszawie także szczyt parlamentów krajów Europy Środkowej i Wschodniej, który – jak zaznaczyła – miał szczególny charakter ponieważ odbył się w 30. rocznicę przełomu politycznego w krajach naszego regionu.

Marszałek Sejmu wskazywała na aktywność bilateralnych zgromadzeń parlamentarnych, a także trójstronnego zgromadzenia parlamentarnego Polska-Litwa-Ukraina. Zaznaczyła, że w Sejmie działa obecnie ponad 80 bilateralnych grup przyjaźni i współpracy Polski z poszczególnymi krajami.

We wtorek z polskimi ambasadorami spotykał się a Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl