fot. https://pixabay.com/

Serbia: w pierwszym tygodniu amnestii, ogłoszonej po dwóch masakrach, oddano policji 13,5 tys. sztuk broni

Mieszkańcy Serbii oddali w pierwszym tygodniu amnestii 13,5 tys. sztuk broni – poinformowała w niedzielę agencja AP. Policja pokazała oddaną broń na wystawie w miejscowości Smederevo.

Wśród oddanej broni – poza pistoletami, strzelbami i bronią maszynową – znajdują się także granaty i ręczna broń przeciwpancerna.

Władze twierdzą, że mniej więcej połowa broni to nielegalne zasoby, nierzadko pochodzące z czasów wojny domowej, a druga połowa to broń legalna, którą jednak obywatele postanowili oddać.

Amnestia będzie obowiązywać do 8 czerwca. Potem posiadaczom nielegalnej broni grozić będzie wyrok 15 lat więzienia.

„Kary będą bardzo surowe Po co komu ta broń automatyczna? Te wszystkie pistolety?” – powiedział dziennikarzom prezydent Aleksandar Vucić.

Policja – podaje agencja – poinformowała również, że posiadacze legalnej broni mają obowiązek trzymać ją w sejfach chronionych hasłem. Zapowiedziała, że odbywać się będą kontrole, a broń nieodpowiednio przechowywana będzie konfiskowana.

„Kary będą surowe” – zagroziła Bojana Otović Pjanowić z wydziału kryminalnego policji.

Serbska amnestia została ogłoszona po dwóch masowych strzelaninach, do których doszło przed dwoma tygodniami. Zginęło w nich 17, a rannych zostało ponad 20 osób – w tym wiele dzieci. W pierwszej strzelaninie 13-latek otworzył ogień z broni swojego ojca do kolegów w szkole. Sprawcą drugiej tragedii, która nastąpiła dzień później, był 20-latek, który strzelał do przypadkowych osób.

Krytycy urzędującego prezydenta uważają, że jest on pośrednio winny. Ich zdaniem populistyczny prezydent rządzi za pomocą wzbudzania w społeczeństwie podziałów i nienawiści, w mediach króluje propaganda i kult przemocy, a kraj podąża ku autokracji – przypomina agencja.

Po dwóch tragediach serbski związek nauczycielski w oświadczeniu ocenił, że w społeczeństwie serbskim „agresja i przemoc werbalna, medialna, fizyczna są wszechobecne. Jako społeczeństwo i jako kraj ponieśliśmy porażkę. Serbia musi się zatrzymać i zadać sobie pytanie, jak daleko zaszła, dokąd powinna iść” – napisano w cytowanym przez portal telewizji Al Dżazira dokumencie.

Serbia należy do tych państw europejskich, w których na mieszkańca przypada najwięcej legalnej broni palnej.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl