fot. pixabay.com

Sejm przyjął zmiany w prawie autorskim

Sejm uchwalił z poprawkami nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Regulacja wdraża do polskiego porządku prawnego dwie dyrektywy Parlamentu Europejskiego.

Za ich sprawą artyści mają otrzymywać m.in. tantiemy z odtworzeń internetowych ich utworów. Ustawa była szeroko komentowana i wyczekiwana w środowisku twórców.

Jedna z poprawek rozszerza katalog zawodów, które objęte zostaną tymi tantiemami. Prawo i Sprawiedliwość poparło regulacje. Poseł i prof. Piotr Gliński podczas debaty sejmowej przypomniał, że nad przepisami pracował też rząd Zjednoczonej Prawicy. Poparcie uzyskała też poprawka złożona przez byłego ministra kultury, związana z darmowym wykorzystywaniem fragmentów utworów.

Poprawka ma na celu zwiększenie z 3 do 25 proc. objętości utworu, który może być wykorzystany na potrzeby zilustrowania treści przekazywanych w celach dydaktycznych lub w celu prowadzenia działalności naukowej z rozpowszechnionych utworów w oryginale i w tłumaczeniu. Chodzi tylko i wyłącznie o kwestie dydaktyczne i naukowe. Środowiska naukowe i edukacyjne bardzo o to proszą, bo to uniemożliwi funkcjonowanie dydaktyki w oparciu o różne treści, które się przykładowo przedstawia czy analizuje. Myślę, że taki wyjątek można zrobić. On nie zagraża podstawowym zasadom, które w naszej ustawie są – powiedział prof. Piotr Gliński.

Przyjęta dziś ustawa trafi teraz do Senatu.

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie wdrożył jeszcze dwóch unijnych dyrektyw dotyczących prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym.

Aktualne przepisy są przestarzałe, nie nadążają za rozwojem technologicznym i nie obejmują internetu oraz platform streamingowych.

RIRM

drukuj