fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Sejm przegłosował ustawę medialną

Sejm przyjął ustawę medialną, która może wymusić zmiany własnościowe w stacji TVN. Projekt poparli politycy Kukiz’15. Aby odeprzeć zarzuty o zamykanie niewygodnych mediów Prawo i Sprawiedliwość zgłosi w Senacie poprawkę, w myśl której granica 49 proc. kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nie będzie obejmowała koncesji satelitarnej.

Nowa Ustawa o radiofonii i telewizji ogranicza możliwość uzyskania koncesji inwestorom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Obóz rządzący podkreśla, że przepisy powinny być doprecyzowane. Tak, by prawo nie było obchodzone poprzez instalację fikcyjnych spółek na terenie Unii Europejskiej. W te argumenty od początku nie wierzyła opozycja.

– Kto zagłosuje za tą ustawą, naraża Polskę na szwank, na niebezpieczeństwo i zagraża polskiej wolności – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

W tym sporze PiS po rozstaniu z Jarosławem Gowinem zyskało poparcie kilku posłów Porozumienia. Decydujące znaczenie miał mieć Paweł Kukiz. Zgłosił on poprawkę, która uniemożliwi przejęcie prywatnej stacji przez państwo.

– Nigdy nie było takiego zamiaru, ale jeszcze dodatkowo przyjęliśmy taki argument – wskazał Mateusz Morawiecki, premier RP.

Projekt dalej ma wpływ na to, co stanie się ze stacją TVN; stacją, która nie może być pewna przedłużenia koncesji.

Poseł Marek Suski nie zamierzał gryźć się w język. Polityk mówił o inwestorach z USA i oskarżał opozycję.

– Wy dzisiaj bronicie kogoś, kto jest inwestorem w Polsce i inwestuje tutaj, łamiąc polskie prawo – podkreślił Marek Suski, poseł PiS.

Na opozycji ten zarzut nie robił wrażenia.

– Chcecie zlikwidować kluczowego świadka, żeby nie mówić o aferach, waszych aferach, jak SKOK-i, Srebrna, jak Szumowski i respiratory – zaznaczył Cezary Tomczyk, poseł KO.

Sejm poparł projekt ustawy. Dał dodatkowy czas tym inwestorom, których obejmą nowe regulacje. Będzie jednak kolejna poprawka. PiS zamierza ją zgłosić w Senacie.

– Chodzi o to, żeby nadawcy, którzy mają koncesje satelitarne, nie musieli spełniać wymogu 49 proc. kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego – powiedział Marek Suski.

W ocenie PiS ma to wybić opozycji argument o likwidacji stacji TVN24. Temat budzi ogromne emocje. Które z Sejmu przeniosły się na ulice.

Poseł Dobromir Sośnierz został zaatakowany przez osoby protestujące w obronie stacji TVN. Tymczasem dziennikarze tej telewizji z przekazem o tym, co działo się w polskim Sejmie, dotarli do Białego Domu. Oświadczenie wydał Antony Blinken, szef amerykańskiej dyplomacji. Stanął po stronie amerykańskiego kapitału i stacji TVN.

„Jest jedną z największych amerykańskich inwestycji w kraju” – wskazał Antony Blinken.

Co nie oznacza, że te inwestycje mają być realizowane kosztem prawa – odpowiada premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przekonuje, że państwo ma prawo decydować o tym, jaki kapitał i w jakich dziedzinach może inwestować w Polsce.

– Poważne państwo ma realne instrumenty do tego, żeby wydawać zgodę lub nie. I dotychczasowe przepisy okazały się po prostu nieszczelne – powiedział Mateusz Morawiecki, premier RP.

Zmianami w Ustawie o radiofonii i telewizji teraz zajmie się Senat.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl