Rzeszów: dziś rozpoczyna się Kongres 590

W nowym centrum wystawienniczo-kongresowym w Rzeszowie rozpocznie się dziś dwudniowy Kongres 590, który skupi wokół siebie polityków, przedstawicieli świata biznesu, kultury i nowych technologii. Honorowy patronat objął prezydent Polski Andrzej Duda. Na kongresie pojawi się także premier Beata Szydło.

– Podczas Kongresu 590 będziemy rozmawiać o tym, jak rozbudzić potencjał małych i średnich firm, jak zachęcić młodych ludzi do zakładania biznesów, jak wspierać wynalazców i innowatorów. Polska sztuczna krew, polskie drony, polskie elektryczne autobusy – podziwiam wszystkich tych, którzy z wigorem i bez kompleksów wchodzą na zagraniczne rynki – akcentuje prezydent Andrzej Duda.

Kongres 590 to kilka paneli o różnorodnej tematyce. O tym, w jaki sposób rozwijać polski potencjał, będą mówić najbardziej cenieni fachowcy w poszczególnych dziedzinach.

– Musimy być przygotowani, wzmocnieni, szybsi, zamożniejsi, bardziej sterowni, podmiotowi i bardziej wspólnotowi. Musimy się usprawnić – podkreśla Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej.

– Musimy postawić  na innowacyjność. Inaczej nie zwiększymy wartości dodanej, wytwarzanej przez naszą pracę i będziemy zawsze skazani na to,  żeby wykonywać proste rzeczy o małej wartości dodanej, czyli słabo opłacane – zwraca uwagę Marek Dietl, ekspert Instytutu Sobieskiego, doradca prezydenta RP.

Kongres 590 ma być miejscem spotkania, który produkuje idee. To tu polscy przedsiębiorcy, także ci potencjalni, mają otrzymać impuls do poszukiwania nowych rozwiązań.

– Duże kongresy są robione są dla dużych; tych, którzy mniej wytwarzają. Teraz robimy duży kongres dla małych, dla tych, którzy wytwarzają więcej – wyjaśnia Robert Gwiazdowski, prezes fundacji Warsaw Enterprise Institute.

Jednym z tematów kongresu będzie także rynek pracy, który dotyczy zarówno małych, średnich jak i dużych przedsiębiorstw. Rząd, pracownicy i pracodawcy powinni zrozumieć, że mamy wspólny interes – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes związku przedsiębiorców i pracodawców.

– Najbliższe wyzwanie dla całej Polski, wszystkich ludzi, obojętnie z jakiej orientacji politycznej, to jest próba budowania wspólnego frontu w tych międzynarodowych mistrzostwach świata w gospodarce – akcentuje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Na kongresie nie zabraknie także przedstawicieli sektora bankowego. Często wsparcie banków jest kluczowe przy podejmowaniu nowych inwestycji przez polskich przedsiębiorców.

– Jesteśmy z nimi związani – w przenośni – na śmierć i życie w tym sensie, że nasza relacja nie jest na chwilę, na rok, tylko na całe życie tej firmy – wskazuje Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.

Przykładem tego, że polską gospodarkę można budować w oparciu o polskie przedsiębiorstwa, jest Ursus. Producent ciągników podbija dziś także Afrykę.

– Jesteśmy gotowi dzielić się swoimi doświadczeniami w Afryce i także zapraszamy wszystkie inne firmy na wspólny statek do Afryki – mówi Karol Zarajczyk, prezes zarządu URSUS S.A.

Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawi dziś pakiet rozwiązań ułatwiających prowadzenie firm. Tzw. konstytucja dla biznesu ma zmniejszyć obciążenia administracyjne, przyspieszyć procesy wydawania decyzji budowlanych, środowiskowych, żeby polscy przedsiębiorcy mogli rzeczywiście więcej inwestować.

– Będziemy przedstawiać również konstytucję dla biznesu, bardzo ważny dokument określający relacje między przedsiębiorcą a państwem. Nic nie jest dla mnie tak ważne, jak właśnie to, w jaki sposób budować polskie firmy, wzmacniać polski kapitał – podkreśla wicepremier Mateusz Morawiecki.

Kongres 590 zakończy się jutro. Zaprezentowane zostaną raporty dotyczące koncepcji prac nad wzrostem ekonomicznym i awansem Polski w gospodarczej hierarchii Europy i świata.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl