fot. PAP/Piotr Nowak

Rządowa pomoc dla Ukraińskich uchodźców

Rząd przyjął pierwsze rozwiązania systemowe dla ukraińskich uchodźców. Główne filary to kwestia opieki nad dziećmi, edukacji, a także rynku pracy.

Pierwszym rozwiązaniem systemowym przyjętym przez rząd to możliwość tworzenia tzw. klubików dziecięcych czy dziennych opiekunów dziecięcych dla dzieci z Ukrainy w wieku od 3. do 5. roku życia. Dzięki temu ukraińskie mamy, które przybyły do Polski, będą mogły pracować – mówił Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

– To także rozwiązania dotyczące rynku pracy, doprecyzowania przepisów prawa pracy, a także kwestii szkoleń z języka polskiego. Te osoby wskazują wprost na to, że dziś najważniejsza kwestia w podjęciu pracy w Polsce to kwestia nauki języka polskiego – wyjaśnił Paweł Szefernaker.

W Polsce pracę podjęło do tej pory 160 tys. obywateli Ukrainy. Dla Ukraińców wprowadzone zostaną ułatwienia związane z nauką języka polskiego. Kursy językowe będą organizowane również dla medyków – poinformowała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

– Wprowadzamy możliwość dodatkowej nauki języka polskiego, która będzie przeprowadzana przez samorządy zawodowe. Na to szkolenie będziemy przeznaczali 3 tys. zł i dana osoba będzie mogła trzykrotnie, ze względu na swoje kwalifikacje i poziom wykształcenia, wziąć udział w tych szkoleniach – zapewniła minister rodziny.

https://twitter.com/PremierRP/status/1529059829993676800?cxt=HHwWgIC98Yz0p7gqAAAA

Pracowników brakuje też w domach pomocy społecznej. Minister Marlena Maląg zaznaczyła, że w projekcie znalazło się rozwiązanie dotyczące refundacji kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenie społeczne, za zatrudnienie w domach pomocy społecznej osób bezrobotnych. Rząd chce też rozszerzyć naukę języka polskiego, organizowaną przez publiczne służby zatrudnienia, dla cudzoziemców zarejestrowanych jako osoby bezrobotne – dodała Marlena Maląg.

– Będziemy przeznaczali 2 tys. zł na szkolenie. To jest przedsięwzięcie, które pozwala nam systematycznie zasilić polski rynek pracy, a nie zagraża w żaden sposób obywatelom polskim – powiedziała szef resortu rodziny i polityki społecznej.

Przyjęta przez rząd ustawa wskazuje także uproszczenie procedur prawa budowlanego dla samorządów. To przepisy, które samorządom pozwolą w łatwiejszy sposób zagospodarować pustostany, które są lokalami komunalnymi. Ponadto ustawa poprawi regulacje pozwalające na eliminację przypadków ubiegania się o świadczenia przez osoby, które wyjechały z Polski.

– Dziś wprowadzamy mechanizmy, które pozwolą na to, że jak ktoś wraca na Ukrainę, to nie będzie dalej w Polsce otrzymywał świadczeń – podkreślił Paweł Szefernaker

https://twitter.com/PremierRP/status/1529061732622245889?cxt=HHwWgoC9yeziqLgqAAAA

Dodał także, że wprowadzony zostanie także 14-dniowy okres przejściowy dla osób, które przyjęły uchodźców, ale w związku z tym, że nie mieli oni numeru PESEL, nie mogły złożyć wniosku o wsparcie. Jak poinformował minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek, rozwiązania edukacyjne dla dzieci z Ukrainy będą obowiązywały również w kolejnym roku szkolnym.

– Cały wypracowany przez trzy miesiące system przekładamy na kolejny rok szkolny, tak żeby w sposób elastyczny móc podejść do przyjmowania dzieci ukraińskich do polskich szkół w nowym roku szkolnym. 200 tys. dzieci w tym roku szkolnym oznacza, że te same dzieci prawdopodobnie pozostaną w naszym systemie oświaty także od 1 września – wyjaśnił minister.

Ponadto rząd ogłosił konkurs „Razem możemy więcej”. Jest on skierowany do publicznych służb zatrudnienia, organizacji pozarządowych i samorządów na aktywizację zawodową oraz naukę języka polskiego m.in. dla Ukraińców. Budżet konkursu wynosi ponad 100 mln złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl