Rodzina Radia Maryja na Jasnej Górze

Trwa uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. abp. Stanisława Gądeckiego, będąca centralnym punktem XXV Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. „W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej spotyka się dzisiaj wyjątkowa wspólnota modlitwy i czynu” – czytamy w liście prezydenta Andrzeja Dudy skierowanym do pielgrzymów.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od wspólnej modlitwy Godzinkami ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie artyści scen polskich wystawili koncert słowno-muzyczny zatytułowany „Chrzest Biało-Czerwonej” w reżyserii Barbary Dobrzyńskiej.

List do uczestników XXV Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę skierował prezydent Andrzej Duda. W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej spotyka się dzisiaj wyjątkowa wspólnota modlitwy i czynu – czytamy w dokumencie napisanym przez głowę państwa. [list prezydenta]

Wspólnota ludzi wiary i gorących patriotów. Polaków aktywnie włączających się w dzieło, które 1050 lat temu zapoczątkował Mieszko I – w rozwijanie i umacnianie polskiej tożsamości narodowej, naszej duchowej i materialnej siły oraz ładu państwowego zakorzenionego w spuściźnie chrześcijańskiej Europy” – czytamy w liście, który w imieniu głowy państwa odczytała minister Małgorzata Sadurska, szefowa prezydenckiej kancelarii.

Szczególnie podziękowania Andrzej Duda skierował pod adresem o. Tadeusza Rydzyka CSsR. Jak wskazywał prezydent, dzieła powstałe z inicjatywy Dyrektora Radia Maryja stworzyły przestrzeń, w której wielu Polaków w kraju i na obczyźnie mogło się nawzajem odnaleźć, wspierać, jednoczyć, wymieniać opinie.

„Było to szczególnie ważne, gdy po upadku PRL rozpoczęła się budowa wolnej Polski. Pamiętamy ówczesny zamęt w sferze podstawowych pojęć i rozróżnień. Dużej odwagi i konsekwencji wymagało przeciwstawienie się niektórym dominującym wtedy opiniom. Trzeba było wielkiej nadziei i zapału, aby się organizować, aby otwarcie deklarować swoje przywiązanie do wiary i tradycji naszych ojców” – zauważył Andrzej Duda.

W uroczystościach udział bierze premier Beata Szydło. W słowie skierowanym do pielgrzymów dziękowała Rodzinie Radia Maryja za wierność wobec Ojczyzny. „Wtedy, kiedy jest najtrudniej, jesteście zawsze z naszą Ojczyzną” – mówiła szefowa rządu.

To już 25 raz, kiedy zebraliście się tutaj, żeby podziękować naszej Matce za łaski, za opiekę, za to wszystko, co każdy z nas mieszkający w naszej Ojczyźnie każdego dnia może dostrzegać i otrzymywać. To jest wielki dar, że jest Częstochowa, że jest Jasna Góra, że tutaj możemy zbierać się wtedy, kiedy są trudne chwile, kiedy trzeba walczyć, upominać się o prawdę, ale też wtedy, kiedy możemy przychodzić dziękować i cieszyć się z tego, że Polska jest wolnym, demokratycznym, suwerennym państwem – zaznaczyła premier Beata Szydło.

O. Marian Waligóra OSPPE, przeor Jasnej Góry – witając przybyłych pielgrzymów – przypomniał hasło tegorocznego spotkania: „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Wspominamy nasz własny chrzest i uczymy się, żyjąc łaską tego sakramentu, być miłosierni jak Ojciec” – dodał.

Wszystkich obecnych tutaj pielgrzymów i tych, którzy łączą się z nami duchowo, pozdrawiam i wyrażam serdeczną wdzięczność za Waszą wierność duchowej stolicy Polski. Wszyscy bądźcie gorące pozdrowieni – mówił o. Marian Waligóra OSPPE.

Uroczystości XXV Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę trwają od wczoraj. Sobotniej eucharystii przewodniczył ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki.

Transmisję z uroczystości można śledzić za pośrednictwem Radia Maryja i Telewizji Trwam. [na żywo]

RIRM

drukuj