fot. PAP/Rafał Guz

Resort sprawiedliwości złoży wniosek do MRPiPS o podjęcie działań w celu wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej

Ministerstwo Sprawiedliwości złoży formalny wniosek o podjęcie działań ws. wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej. Dokument w tej sprawie trafi do resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. 

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej powiedział, że polskie prawo jest wzorcowe pod względem standardów dot. ochrony kobiet przed przemocą. Zbigniew Ziobro dodał, że rząd Zjednoczonej Prawicy – w odróżnieniu od lewicy – nie mówił, tylko działał w tej kwestii.

Jak podkreślił, wprowadzając zmiany w ustawie o policji i w Kodeksie wykroczeń i Kodeksie postępowania cywilnego robiliśmy to w sposób wolny od ideologii – w przeciwieństwie do konwencji. Stąd – jak wskazał – wniosek o wypowiedzenie tego dokumentu.

– W tej konwencji znalazły się zapisy o charakterze ideologicznym, których nie akceptujemy i które uważamy za szkodliwe. Jednym z nich jest konstruowanie pojęcia tzw. płci społeczno-kulturowej w opozycji do płci biologicznej, czyli doprowadzenie do wniosku, że biologia nie determinuje tego, czy ktoś jest kobietą czy mężczyzną, tylko że to jest kwestia jakiegoś wyboru społeczno-kulturowego, którego każdy może dokonywać. Z tym jest związany nakaz, by zmieniać edukację dzieci w szkołach. My tego poglądu całkowicie nie podzielamy i go odrzucamy. O to tutaj chodzi. Nie o przemoc, tylko o te elementy związane z konwencją – wyjaśnił Zbigniew Ziobro.

Dokument, który pod pozorem ochrony przed przemocą promuje ideologię gender, Polska podpisała i ratyfikowała za rządów PO-PSL i prezydentury Bronisława Komorowskiego.

W ubiegłym tygodniu minister rodziny Marlena Maląg powiedziała, że trwają analizy ws. wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej. Zaznaczyła, że decyzja nie została jeszcze podjęta.

Przeciwko takim planom protestują już organizacje feministyczne, które wczoraj w wielu miastach Polski zorganizowały manifestacje.

RIRM

drukuj