fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Prezydent A. Duda: Decyzja o przekazaniu Ukrainie myśliwców F-16 musi być wspólną decyzją jej sojuszników

Decyzja o przekazaniu Ukrainie myśliwców F-16 musi być wspólną decyzją jej sojuszników – mówił na antenie BBC prezydent Andrzej Duda. W nadchodzącym tygodniu szef państwa polskiego udaje się do państw Europy Zachodniej, aby zabiegać o dalsze wspieranie walczącej Ukrainy. 

Polska systematycznie wspiera broniącą się Ukrainę. Od początku wojny pomoc trafia do uchodźców przebywających w naszym kraju, a także do ukraińskiego wojska, walczącego za wschodnią granicą. O zaangażowaniu Polaków mówił w amerykańskiej stacji MSNBC szef sztabu generalnego Wojska Polskiego, generał Rajmund Andrzejczak.

– Ukraina jest niezwykle ważna dla Polski. Wspieramy ją od pierwszego dnia w wielu dziedzinach. Wdrożyliśmy programy społeczne, medyczne, zapewniliśmy im edukację – zaznaczył gen. Rajmund Andrzejczak.

Generał zgodził się z amerykańskimi gospodarzami programu, że to Polska jest liderem działań na rzecz wspierania Ukrainy.

– Liczą się tu względy strategiczne i geograficzne. Aspirujemy do cywilizacji zachodniej i tak samo nic nie dzieje się bez Polski. Potrzebujemy zwycięstwa Ukrainy, działań politycznych, także w zakresie ekonomicznym. Ukraińcy potrzebują natomiast broni, zasobów, efektywnych sankcji – powiedział szef sztabu generalnego Wojska Polskiego.

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji Warszawa przekazała Ukrainie uzbrojenie o wartości ponad 2 mld dolarów. To m.in. czołgi T-72, armatohaubice Krab i zestawy przeciwlotnicze Piorun. W najbliższym czasie przekażemy czternaście czołgów Leopard 2 oraz trzydzieści czołgów PT-91.

Ukraina potrzebuje lotnictwa wojskowego, dlatego apeluje do państw NATO o przekazanie myśliwców, w szczególności F-16. Przeciwnikami takiego wsparcia są USA i Niemcy. Polska ma ograniczone zasoby samolotów bojowych – przyznał w wywiadzie dla stacji BBC prezydent Andrzej Duda.

– Wysłanie odrzutowców F-16 stanowiłoby poważny problem, ponieważ my tych samolotów mamy niecałe 50 sztuk. Mamy ich za mało, a potrzebowalibyśmy ich znacznie więcej – wyjaśnił Andrzej Duda.

Prezydent RP wskazał na potrzebę wspólnej decyzji państw NATO, gdyż wysłanie samolotów F-16 wymagałoby większego zaangażowania technicznego.

– F-16 wymagają serwisowania. Jeśli byłyby gdzieś rozmieszczone, to nie chodzi tylko o odrzutowce, ale też o techniczną obsługę. (…) Musimy podjąć wspólną decyzję – powiedziała głowa państwa.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1624738893546364928?s=20&t=ogfH73-OoQsd-UI56IlUmw

Stanowisko prezydenta podziela poseł niezrzeszony Artur Dziambor.

– Nie możemy wyrywać się przed szereg, tzn. nie możemy sami się rozbrajać, dozbrajając Ukrainę – zaznaczył poseł Artur Dziambor.

Poważnym problemem byłoby wyszkolenie ukraińskich pilotów z obsługi myśliwców F-16. Statystycznie poznanie technologii samolotu wymaga przynajmniej rocznego szkolenia. Jak podkreślił poseł Joanna Kluzik-Rostkowska z Koalicji Obywatelskiej, Ukraina potrzebuje mniej skomplikowanej broni do natychmiastowego użytku.

– Trzeba brać pod uwagę, gdybyśmy coś mieli przekazywać, (…) kto tam na miejscu i w jakim czasie mógłby to obsługiwać – wskazała poseł Joanna Kluzik-Rostkowska.

Polska prowadzi intensywne i skuteczne działania dyplomatyczne ukierunkowane na wsparcie Ukrainy – zapewnił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin.

– Gdyby nie Polska – jej postawa i położenie geograficzne – Ukraina dawno by już padła. Mówią to sami Ukraińcy. (…) Nasze znaczenie bardzo urosło w świecie geopolitycznym, dlatego Joe Biden dwukrotnie w ciągu roku przyjeżdża do Polski – powiedział wiceminister Jarosław Sellin.

W nadchodzącym tygodniu prezydent Andrzej Duda będzie kontynuował działania dyplomatyczne. Dojdzie do wielu ważnych spotkań.

– Spotkam się w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO, w Londynie z naszymi brytyjskimi sojusznikami, a w Monachium z wieloma światowymi przywódcami podczas najważniejszej konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Europie – poinformował prezydent Andrzej Duda.

Potrzebne są szybkie, stanowcze decyzje – wskazał szef gabinetu prezydenta, Paweł Szrot.

– Rosja według wszelkich danych szykuje wielką ofensywę w Donbasie, nakładem wielkich sił. Ukraina powinna mieć zapewnione środki, żeby tę ofensywę odeprzeć – przypomniał Paweł Szrot.

Równolegle rząd Prawa i Sprawiedliwości wzmacnia polską armię. Trwa budowa polskiej obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej w oparciu o amerykańskie systemy Patriot. Polskie siły lądowe wzmocniły się m.in. o południowokoreańskie czołgi K-2. Niedługo otrzymamy pierwsze czołgi Abrams, a polskiego nieba zaczną strzec myśliwce F-35.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl