PAP/EPA

Premier M. Morawiecki odwiedził Kijów

Premier Mateusz Morawiecki przebywał w piątek w Kijowie. Spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, którego zapewnił o poparciu dla unijnych ambicji Ukrainy. Zaapelował też o uruchomienie środków, jakie wcześniej deklarowała Bruksela. Tymczasem na polu walki ukraińscy żołnierze wyzwalają kolejne terytoria spod okupacji agresora.

Ukraińscy żołnierze spotkali się z kolejnymi mieszkańcami, którzy nie kryli łez.

– Miasto Bałaklija w obwodzie charkowskim zostało opanowane – wskazali ukraińscy żołnierze.

W mieście Bałaklija w obwodzie charkowskim ponownie powiewają ukraińskie flagi. Według Ukrainy w regionie posypała się rosyjska obrona.

– W sumie od 1 września ponad tysiąc kilometrów kwadratowych naszego terytorium zostało wyzwolone – przekazał prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Informację o ukraińskiej ofensywie potwierdzili Amerykanie. Mówił o tym sekretarz obrony USA, Lloyd Austin, który przebywa w Europie.

– Widzimy teraz sukces w Chersoniu, widzimy pewien sukces w Charkowie. To bardzo, bardzo zachęcające – zaakcentował Lloyd Austin.

Ukraina przekonywała, że nie zatrzyma się w obronie własnych ziem.

„Ukraina udowodniła, że jest zdolna do deokupacji swoich terytoriów. Nie będzie zamrożenia konfliktu” – przekazał Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, na Twitterze.

W jego ocenie ofensywa sił ukraińskich to dowód, że potrafią obsługiwać sprzęt wojskowy, jaki otrzymały od Zachodu. Wprost to wybicie argumentów z ręki Niemcom, którzy wiele razy podtrzymywali, że bez odpowiednich szkoleń nie ma sensu przekazywać broni na Ukrainę.

– Ukraińcy dobrze wykorzystali sprzęt, który im dostarczyliśmy i widzimy to na polu bitwy. HIMARS to jeden przykład, ale są też inne – powiedział sekretarz obrony USA, Lloyd Austin.

Sprzęt wojskowy na Ukrainę w dużych ilościach przekazywała i przekazuje Polska. Premier Mateusz Morawiecki, który był w Kijowie jako jeden z pierwszych przywódców europejskich, ponownie udał się na Ukrainę, by rozmawiać z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Szefowi polskiego rządu towarzyszył prezydent Łotwy.

„Łotwa, Polska i narody tych krajów są stabilnymi partnerami naszego państwa” – napisał Wołodymyr Zełenski na Facebooku.

To partnerstwo wyraża się w jednoznacznej polityce i poparcia dla unijnych ambicji Kijowa.

– Nie ma powrotu do tego, jak było wcześniej. Z tej bohaterskiej obrony musi narodzić się nowa Europa z Ukrainą jako pełnoprawnym członkiem UE – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki w Kijowie apelował, by Unia nie odkładała w czasie swoich deklaracji, jakie złożyła Ukrainie jeszcze kilka miesięcy temu.

– Polska, razem z naszymi sojusznikami, mocno wzywa Komisję Europejską do jak najszybszego przekazania tego, co już obiecaliśmy w czerwcu Ukrainie ze strony UE, czyli 9 mld euro – oznajmił szef polskiego rządu.

Jednocześnie to właśnie w stronę Ukrainy premier zwrócił się z prośbą o wsparcie w obliczu kryzysu energetycznego. Mniej węgla spalanego w elektrowniach pozwoli skutecznie reagować na szantaż Kremla, a na oszczędności pozwoli prąd, jaki Polska otrzyma z elektrowni Chmielnicki. To, na co czeka Kijów, to wciąż sprzęt wojskowy. Nowy pakiet uzbrojenia – warty blisko 700 mln dolarów -zapowiedzieli Amerykanie. Jest też apel sekretarza generalnego NATO, który myśli o nadchodzącej zimie.

– Musimy nadal dostarczać broń i amunicję, ale także odzież zimową, namioty, generatory i inny specyficzny sprzęt, który jest potrzebny – wskazał Jens Stoltenberg.

Na razie w Europie zwolniła dyskusja o sankcjach. Zawieszona została już co prawda umowa wizowa Unii z Rosją, ale obywatelom zbrodniczego wciąż wydawane są kraju wizy turystyczne. Wywołało to reakcję Litwy, Łotwy, Estonii i Polski, które na własną rękę utrudnią Rosjanom poruszanie się po Strefie Schengen.

– Na przykład niemiecka wiza turystyczna wydana dla obywateli Rosji docelowo nie będzie mogła być zrealizowana poprzez przekroczenie granicy rosyjsko-polskiej czy litewsko-rosyjskiej – podsumował Piotr Müller, rzecznik rządu.

Takie rozwiązanie na poziomie unijnym blokowały m.in. Francja oraz Niemcy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl