fot. facebook.com/zbiornikkazimierz/

Prekursorska metoda chroniąca ptaki przed zderzeniem z szybami na Zbiorniku Wody w Gdańsku

Na Zbiorniku Wody Kazimierz w Gdańsku-Sobieszewie zamontowano specjalną folię, która ma wyeliminować ryzyko kolizji ptaków z okiennymi szybami. Wieża ciśnień jest pierwszym obiektem w Europie, w którym zastosowano to innowacyjne rozwiązanie.

„Do tej pory nie stwierdziliśmy, aby ptaki masowo rozbijały się na obiekcie, niemniej jednak zdarzały się pojedyncze przypadki znalezienia martwych zwierząt. Wiemy przecież, że na terenie Wyspy Sobieszewskiej występują migracje ptaków i taki problem może się w przyszłości pojawić” – powiedziała PAP rzecznik prasowy Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej (GIWK) Monika Piotrowska–Szypryt.

Dodała, że zderzenia ptaków z szybami to jedna z głównych przyczyn śmierci tych zwierząt w miastach.

„Aby chronić ptaki przed takimi uderzeniami, zdecydowaliśmy się pokryć szyby Zbiornika Wody Kazimierz specjalnymi foliami ochronnymi, na których znajduje się około 30 tysiące małych kropek. Innowacyjna metoda pochodząca z Kanady i po raz pierwszy zastosowana w Polsce i Europie jest uważana za najskuteczniejszą na świecie” – zaznaczyła rzeczniczka GIWK.

Wyjaśniła, że w odróżnieniu od innych sposobów, takich jak pokrywanie szyb naklejkami z wizerunkiem ptaków lub stosowania pasków z kolorowej taśmy, kanadyjska metoda gwarantuje także niezakłócony widok.

„Jeśli patrzy się w dal, kropki są niewidoczne dla ludzkiego oka. To doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy nam na przezierności okien. A ptaki zauważają kropki jako przeszkodę do ominięcia” – nadmieniła.

Usytuowany na wzgórzu wydmowym Zbiornik Wody Kazimierz, pełniący funkcję wieży ciśnień, został oddany do użytku we wrześniu 2015 r. Ma 30 m wysokości, może pomieścić 600 m sześc. wody. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody dostarczanej mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej z oddalonego o około 18 km ujęcia Lipce.

Zbiornik jest także udostępniany turystom i mieszkańcom do zwiedzania od maja do września. Są tam interaktywna wystawa poświęcona powstaniu Wyspy Sobieszewskiej i taras widokowy. W ubiegłym roku obiekt odwiedziło ponad 4,5 tys. osób.

Wyspa Sobieszewska (Sobieszewo) to nadmorska dzielnica Gdańska, oddalona od centrum miasta o 15 km. Jest zamknięta w ramionach Śmiałej Wisły od zachodu, Martwej Wisły od południa i Przekopu Wisły od wschodu. Wody Zatoki Gdańskiej oblewają ją od północy.

Zimą 1840 r. w wyniku zatoru lodowego, który powstał w miejscowości Płonia, wezbrane wody Wisły przerwały Mierzeję Wiślaną w okolicach wsi Górki. W ten sposób powstało nowe ujście Wisły, nazwane przez pisarza i geografa Wincentego Pola Śmiałą Wisłą. Tak uformował się półwysep, którego zachodnią część stanowił teren obecnej Wyspy Sobieszewskiej. Aby rozwiązać problem corocznych powodzi na Żuławach, na polecenie cesarza Wilhelma II w latach 1889-1895 między Mikoszewem a Świbnem wykopano kanał o długości 7,1 km, zwany Przekopem Wisły, którym uchodzą do Bałtyku wody wiślane. Ostateczny kształt Wyspa Sobieszewska zyskała w 1895 r.

Atrakcją Wyspy Sobieszewskiej jest bogactwo przyrodnicze. Są na niej dwa rezerwaty przyrodnicze: w zachodniej części „Ptasi Raj”, a we wschodniej „Mewia Łacha”. Występuje w nich prawie 300 gatunków ptaków, z których 115 odbywa tutaj swoje lęgi, wiele zimuje na otaczających wyspę wodach, a najwięcej ptaków odwiedza wyspę w okresie wędrówek, szczególnie jesienią.

Na wyspie występuje też prawie 500 gatunków roślin (w tym storczyk kruszczyk rdzawoczerwony i mikołajek nadmorski) i ponad 300 gatunków zwierząt kręgowych.

W Górkach Wschodnich na wyspie działają dwie przyrodnicze placówki naukowo-badawcze: Stacja Biologiczna Uniwersytetu Gdańskiego i Stacja Ornitologiczna PAN.

W 1994 r. Rada Miasta Gdańska, doceniając walory przyrodnicze, niepowtarzalną florę i faunę, nadała Wyspie Sobieszewskiej status obszaru chronionego krajobrazu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl