fot. pixabay.com

Posłowie skierowali projekt ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu do prac w komisjach

Projekt ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu został skierowany do prac w komisjach. Sejm nie zgodził się na odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu, o co wnioskowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy. „Przykre jest, iż część posłów Prawa i Sprawiedliwości nie głosowała, mimo że byli obecni na Sali” – skomentował Alfred Bujara z handlowej „Solidarności”.

Za odrzuceniem projektu autorstwa Polski 2050 w pierwszym czytaniu opowiedziało się 218 posłów, 209 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Oznacza to dalsze prace Sejmu nad projektem ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. Propozycją mają się zająć sejmowej Komisje Gospodarki i Rozwoju oraz Polityki Społecznej i Rodziny.

Przewodniczący handlowej „Solidarności”, Alfred Bujara, przyznał, że jest rozgoryczony decyzją Sejmu. Jak zauważył, do utrącenia niekorzystnej dla pracowników ustawy zabrakło jedynie dziewięciu głosów.

– Pracownicy stracą połowę niedziel, a w zamian nie dostaną nic, bo zapisy mówią, że pracownik ma dostać podwójne wynagrodzenie, ale nie ma takiego określenia w polskim prawie. Wszystko będzie zależało od dobrej woli pracodawcy, a wiemy, jak to się kończy, bo premie, które są w tygodniu, zostaną przerzucone na niedziele i pracownicy wyjdą na to samo, a będą pracować w niedziele. To jest bardzo niepokojące, że tylu posłów zagłosowało za porządkiem, który próbują sobie urządzić sieci międzynarodowe. Przykre jest, iż część posłów Prawa i Sprawiedliwości nie głosowała, mimo że byli obecni na sali – powiedział Alfred Bujara.

Projekt ustawy przewiduje dwie niedziele handlowe w miesiącu, a za pracę w niedzielę miałoby przysługiwać podwójne wynagrodzenie i dzień wolny w tygodniu. Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku.

Niedziele handlowe głosowanie indywidualne

Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski w związku z pracami Sejmu zaapelowała o zachowanie obecnej regulacji. Wyraziła przekonanie, że leży to w interesie wszystkich obywateli.

RIRM/TV Trwam News

drukuj