fot. pixabay.com

Polski Cyfrowy Operator Logistyczny pomoże w walce z przestępstwami środowiskowymi

Utworzenie pilotażowego mechanizmu monitorowania przewozu odpadów z wykorzystaniem urządzeń GPS to jeden z celów współpracy resortu klimatu, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Giełdy Papierów Wartościowych (GPW). Dziś instytucje te podpisały list intencyjny dot. utworzenia Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego.

Dzięki nowemu projektowi, pozyskane informacje pozwolą na wdrożenie bardziej skutecznych rozwiązań przeciwdziałających nielegalnemu transportowi odpadów w Polsce.

Wszystko to dzięki koordynowanej przez GPW platformie Polski Cyfrowy Operator Logistyczny. Celem przedsięwzięcia jest usprawnienie i ułatwienie procesów dla branży Transport-Logistyka-Spedycja (TLS) oraz zapewnienie bezpieczeństwa polskiego rynku transportowego.

Platforma pozwoli na wymianę informacji pomiędzy podmiotami działającymi na rynku. Jest to niezbędny element sprawnego funkcjonowania gospodarki.

– Stawiamy na walkę z nielegalnym, transgranicznym przewozem odpadów – mówił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Jak dodał, zainicjowana dziś współpraca ma wzbogacić informacje skupione w bazie danych odpadowych.

– Ministerstwo Klimatu i Środowiska będzie prowadziło wszelkie działania mające na celu ograniczenie, ukrócenie, a co za tym idzie karanie wszelkich objawów przestępstw środowiskowych. Do tego jest nam potrzebna jak największa wiedza, jak największy zbiór danych. Baza danych odpadowych jest potężnym instrumentem, który chcemy uzupełnić o możliwość połączenia go z Krajową Administracją Skarbową, stąd również istotny z naszej perspektywy jest fakt, że w projekcie mamy ministra finansów i Krajową Administrację Skarbową – zaznaczył minister.

Dzięki informacjom z Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego, KAS będzie mogła m.in. weryfikować, czy do elektronicznego listu przewozowego została wystawiona faktura. System będzie także przyczyniać się do uszczelnienia systemu podatkowego.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj