fot. pixabay.com

Polscy wolontariusze dbają o groby na Wołyniu

Tuż przed osiemdziesiątą rocznicą ludobójstwa na Wołyniu polscy wolontariusze wyjeżdżają na Ukrainę porządkować groby Polaków pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Wciąż nie odnaleziono ciał tysięcy ofiar. Poszukiwania przez lata blokowały władze w Kijowie.

Wolontariusze związani z lubelskim OHP już od piętnastu lat wyjeżdżają na Ukrainę.

– To jest wyjazd, którym chcemy podsumować te 15 lat i w okrągłą, 80. rocznicę tej tragedii, jaką było ludobójstwo na Wołyniu, chcemy z Ukraińcami porozmawiać o tym, co się wydarzyło 80 lat temu, próbować sobie opowiedzieć nawzajem nasze historie – zwrócił uwagę Jacek Bury, zastępca komendanta OHP w Lublinie.

Wiele cmentarzy przetrwało tylko dzięki zaangażowaniu wolontariuszy z Polski.

– Często tak bywało, że nawet jeżeli i zrobiliśmy naprawdę idealne porządki, to jak przyjeżdżaliśmy po roku, chwasty miały dwa metry wysokości i trzeba było wszystko robić od początku. To jest dla mnie naturalna rzecz, że tam jeżdżę – mówił Andrzej Karłowicz, jeden z wolontariuszy.

Dzięki regularnym wyjazdom polscy wolontariusze zaprzyjaźnili się z wieloma Ukraińcami. Po wybuchu wojny dostarczali im pomoc z Polski.

– Docieraliśmy do tych miejscowości, w których znamy ludzi, z którymi się zaprzyjaźniliśmy, którzy nam wiele pomogli: wywozili śmieci, przychodzili porządkować. Pamiętali, że tam jest polski cmentarz – podkreślił Jacek Bury.

Niestety na Ukrainie wciąż żywy jest kult zbrodniarzy z OUN i UPA. Wiedza na temat ludobójstwa Polaków jest bardzo mała. Dlatego tak ważne jest edukowanie Ukraińców.

– Chcemy rozmawiać o naszej trudnej historii i starać się dojść do porozumienia, które jest dla nas wszystkich bardzo ważne, zwłaszcza teraz, kiedy Ukraina jest w stanie wojny – zaznaczyła Karolina Romanowska-Adamiec.

Władze Ukrainy nie ułatwiają jednak ekshumacji. Dr Leon Popek z IPN ma nadzieję, że to się zmieni.

– Do odszukania mamy tysiące dołów śmierci. Zginęło 60 tys. Polaków. Większość – 95 proc. – nadal spoczywa w tych dołach śmierci, gdzieś w lasach, na polach, na bagnach. Odeszli ostatni świadkowie. Nie będzie to łatwe – zwracał uwagę historyk.

Kościelne obchody 80. rocznicy rzezi wołyńskiej odbędą się w Polsce i na Ukrainie, a towarzyszyć im będzie ogłoszenie wspólnego orędzia „Przebaczenie i pojednanie”. 8 lipca ks. abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył Mszy św. w Parośli Pierwszej koło Włodzimierza w obwodzie rówieńskim. We wsi zginęło ponad 170 Polaków. 9 lipca księża biskupi z Polski i Ukrainy spotkają się na modlitwie w Łucku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl