Pełna treść odpowiedzi udzielonych stacji TVN24 przez Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu

Redakcja TVN24 zgłosiła się w poniedziałek po godz. 14.00 do Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu w celu uzyskania informacji dotyczących funkcjonowania placówki potrzebnych do materiału, którego emisję zaplanowano tego samego dnia, 1 lipca br., na godz. 21.00. Poniżej prezentujemy pełną treść odpowiedzi udzielonych przez Muzeum stacji telewizyjnej.

W poniedziałek 1 lipca po godz. 14.00 Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu otrzymało w formie pisemnej pytania od redakcji TVN24 dotyczące funkcjonowania placówki. Red. Maciej Słomczyński poinformował jednocześnie, że materiał ukaże się w stacji telewizyjnej tego samego dnia o godz. 21.00.

„Szanowny Panie Redaktorze, poniżej przekazujemy odpowiedzi na pytania zadane przez Pana dzisiaj o godz. 14:19. Uprzejmie prosimy o zaprezentowanie naszej odpowiedzi w całości” – napisało biuro prasowe Muzeum w odpowiedzi na otrzymane zapytania.


Pytanie 1. Kiedy planują Państwo ponowne otwarcie Muzeum?  Z czego wynikają te opóźnienia?

Wystawa stała miała zostać otwarta w maju br.  Z przyczyn niezależnych od Muzeum termin ten uległ zmianie. Aktualnie planujemy otwarcie wystawy na jesieni br. 

Przyczyn opóźnienia udostepnienia wystawy dla zwiedzających jest kilka.

Przypominamy, że w dniu 16 kwietnia 2019 roku Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im św. Jana Pawła II (w organizacji) zawarło z RAFAKO S.A. z siedzibą w Raciborzu jako Generalnym Wykonawcą umowę na wybudowanie siedziby Muzeum w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Budynek miał być ukończony w ciągu 100 tygodni za kwotę 117.700.000 zł netto.

Pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie i inflacja spowodowały przesunięcie terminu oddania budynku oraz wzrost kosztów jego budowy.

13 października 2023 roku, po ośmiu miesiącach mediacji przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP, Muzeum podpisało z RAFAKO ugodę, której celem było ukończenie Inwestycji i jak najszybsze przekazanie budynku do użytkowania, przy zachowaniu standardów jego wykonania. Na mocy tej ugody możliwy był odbiór końcowy budynku, mimo licznych wad i usterek, które RAFAKO zobowiązało się usunąć do 31 marca 2024 roku.  Ugodą zwiększono również Cenę Ofertową w kwocie rekompensującej Generalnemu Wykonawcy koszty spowodowane czynnikami od niego niezależnymi, tj. pandemią COVID-19 oraz wojną w Ukrainie. Przesunięcie terminu realizacji inwestycji i oddania budynku do użytkowania wpłynęło na konieczność zmiany terminu realizacji wystawy stałej, która aranżowana jest w przestrzeni tego obiektu.

Pytanie 2. Jak przyjęli Państwo zapowiedzi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zaprzestaniu finansowania Muzeum?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie zaprzestało finansowania Muzeum, wstrzymało natomiast finasowania zadań inwestycyjnych.  To trudny temat. Mamy nadzieję,  że decyzja Ministra podyktowana była niepełnym rozeznaniem sytuacji i z czasem ulegnie zmianie.   Natomiast nie jest tajemnicą, że obecnie w mediach trwa nieprzerwany atak na wszystko co katolickie, a  jak założono w koncepcji wystawy stałej, Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II jest depozytariuszem pamięci o ponad 1000-letniej historii chrześcijańskiej Polski. Miejscem, które aktywnie ma uczestniczyć w procesie kształtowania świadomości historycznej i postaw społecznych,  promocji dziedzictwa narodowego stanowiącego dorobek poprzednich pokoleń, edukacji i umacnianiu więzi między Polakami żyjącymi w ojczyźnie i poza jej granicami. Muzeum skierowane jest do wszystkich, których łączy poczucie przynależności lub uznanie dla historii i kultury polskiej – bez względu na miejsce zamieszkania, narodowość czy wyznanie. Poprzez upowszechnianie wiedzy o dziejach Polski, a zwłaszcza o tych wydarzeniach z historii naszego kraju, które miały wpływ na kształt dzisiejszej Europy oraz popularyzowanie postaci sławnych Polaków – przywódców politycznych, narodowych bohaterów, wybitnych przedstawicieli świata nauki i kultury, świętych – Muzeum pokaże,  że Polska miała i wciąż ma wiele do zaoferowania innym narodom. W toczącej się obecnie debacie na temat tego, czym we współczesnych czasach jest polska tożsamość, Muzeum przywołuje głos wielkiego duchowego przywódcy Polski św. Jana Pawła II. Opowieść o dziejach Polski widzianych jego oczyma stanowi próbę przybliżenia szerokiej publiczności, w jaki sposób Papież-Polak rozumiał, tłumaczył innym i świadczył o takich wartościach jak ojczyzna, naród czy patriotyzm. Będzie przypominać, że Papież zawsze był dumny ze swojej polskości i budzić podobną dumę w zwiedzających. Opowieść ta jest także próbą uświadomienia, jak głęboko historia naszego kraju, jej kultura duchowa, nauka, sztuka, polityka i życie codzienne były i są związane z duchowością chrześcijańską, jak mocno wrośnięty jest w nią etos polskiej wolności, zasada solidarności i dobra wspólnego.  Muzeum chce włączać w swoją działalność wszystkich ludzi, dla których utrwalanie pamięci o dziejach naszej ojczyzny jest ważne; pełnić misję łącznika ze światem naukowym i artystycznym, zapraszać do współpracy badaczy z kraju i ze świata, aktywizować młodzież (wolontariat) – na poziomie lokalnym i ogólnopolskim, stać się ośrodkiem współpracującym z organizacjami i placówkami polonijnymi rozproszonymi po całym świecie. Muzeum będzie służyć dialogowi polsko-żydowskiemu. Ze względu na unikatowy charakter zgromadzonej kolekcji: nagrań, świadectw, archiwaliów, fotografii etc., część ekspozycji stałej popularyzować będzie wyniki badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej.

Pytanie 3. Skąd biorą się wzrosty kosztów budowy Muzeum?

Wzrost kosztów budowy spowodowany był wydłużonym czasem realizacji inwestycji, a to z kolei spowodowane było pandemią COVID-19, wojną w Ukrainie i inflacją. Generalny Wykonawca występował do Muzeum o zwiększenie ceny ofertowej wskazując, że w chwili zawarcia Umowy nie mógł przewidzieć wystąpienia COVID-19, jak również konfliktu zbrojnego w Ukrainie, a także przewidzieć i oszacować całość skutków i następstw ich wystąpienia, w tym m.in. przerwania łańcuchów dostaw, ograniczenia w nabywaniu towarów będących następstwem ponadnormatywnego wzrostu cen materiałów, braku możliwości wykonywania robót z uwagi na zakaz i ograniczenia w komunikacji za pomocą transportu publicznego, braku możliwości zapewnienia pracownikom bazy noclegowej, ograniczenia dostępu do placówek gastronomicznych, prowadzenia narad i spotkań koordynacyjnych.

Przypominamy, że podpisanie Umowy z Generalnym Wykonawcą nastąpiło w dniu 16.04.2019 r. a oficjalne ogłoszenie pandemii COVID–19 w Polsce w dniu 20.03.2020 r.  W trakcie trwania  pandemii w dniu 24.02.2022 r. rozpoczął się konflikt zbrojny w Ukrainie, który spotęgował problemy już występujące w gospodarce polskiej i europejskiej.  Reakcją na ten stan rzeczy było wprowadzenie przez rząd szeregu przepisów, zarówno mających na celu przeciwdziałanie COVID-19 jak i wspomaganie gospodarki w związku ze skutkami i następstwami COVID-19. Podstawową regulacją w tym zakresie jest Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020 poz. 374 ze zmianami) oraz dokument wydany przez Prokuratorię Generalną Rzeczpospolitej Polskiej pod nazwą „Zmiana umowy z uwagi na nadzwyczajny wzrost cen (waloryzacja wynagrodzenia) – podstawowe zagadnienia” w którym wskazano m.in., że „ zdaniem Prokuratorii Generalnej RP gwałtowne, zdecydowanie przewyższające dotychczasowe trendy rynkowe i nieprzewidywalne zmiany cen materiałów i robót budowlanych obserwowane obecnie w Polsce w wyniku wojny w Ukrainie pozwalają na dokonanie zmiany umowy na podstawie art. 455 ust.1 pkt 4 PZP. Zasadność wniosku Generalnego Wykonawcy o zwiększenie ceny ofertowej była przez Muzeum poddana weryfikacji przez niezależny zewnętrzny podmiot ekspercki. 

Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl