PE przegłosował korzystny dla Polski raport

Komisja ds. ochrony środowiska w Parlamencie Europejskim przegłosowała dziś raport nt. wpływu działalności wydobywczej gazu i oleju łupkowego na środowisko.

Z Unii Europejskiej płyną na ten temat różne komentarze uwzględniające potencjalne korzyści z eksploatacji łupków w perspektywie długo kierunkowej dla poszczególnych krajów Unii. Koszty związane  z wydobyciem tego gazu na powierzchnie, analizę opłacalności przedsięwzięcia oraz ocenę bezpieczeństwa środowiska podczas procesu wydobywczego.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego z Komisji Przemysłu Badań Naukowych i Energii przegłosowali raport greckiej deputowanej Niki Caweli dotyczący przemysłowych, energetycznych i innych aspektów wydobycia gazu łupkowego i olei łupkowych. Zgodzili się, że gaz będzie miał kluczowe znaczenie dla transformacji systemu energii, ponieważ stanowi szybki i tani sposób ograniczenia zależności od innych mniej ekologicznych paliw kopalnych, a tym samym powoduje ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

W raporcie czytamy, że gaz łupkowy mógłby tu odgrywać zasadniczą rolę zwłaszcza w tych państwach członkowskich, które do wytworzenia energii wykorzystują duże ilości węgla. Ta informacja jest bardzo ważna dla Polski.

 – Jedno podstawowe zadanie tych negocjacji, które trwały przez ostatnie miesiące zostało spełnione. To sprawozdanie na pewno nie zaszkodzi polskim łupkom w tym brzmieniu w jakim wyszło z komisji.– powiedział deputowany Konrad Szymański.

Z kolei sprawozdawczyni raportu greczynka Niki Cawela uważa, że wydobycie gazu łupkowego zwiększy ogólnoświatową konkurencję na rynku gazu i tym samym będzie nadal wywierać zasadniczy wpływ na ceny.

Nie jestem zadowolona z podejścia niektórych grup politycznych do tej sprawy. Gaz łupkowy jest wielką szansą dla Europy. Szansa ta dotyczy gospodarki, historii i obywateli Europy. Musimy dać jej możliwość rozwoju – powiedziała posłanka Niki Cawela.

Trudno się dziwić, że Rosja – monopolista Gazpromu sygnalizuje, że koszty związane z wydobyciem gazu łupkowego są zbyt wysokie, a za tym kryje się nieopłacalność jego eksploatacji. Idzie to w parze z jej interesem oraz próbami eliminacji tak zwanej niezdrowej konkurencji na rynku energii. W Parlamencie Europejskim sprawa gazu łupkowego jako potencjalnej alternatywy dla innych rodzajów energii jest coraz poważniej traktowana.

 

Wypowiedź Konrada Szymańskiego


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź Niki Cawela


Pobierz Pobierz

 

RIRM/ D. Nahajowski

 

 

 

 

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl