By Marcin Białek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16823300

Partie polityczne w Polsce przymierzają się do wystawienia swoich kandydatów w wyborach prezydenckich  

Do wyborów prezydenckich w Polsce został niecały rok i już rusza giełda nazwisk. Prawo i Sprawiedliwość jeszcze szuka kandydata. Koalicja Obywatelska przymierza się do wystawienia Rafała Trzaskowskiego.

 

Za niewiele ponad rok kończy się druga kadencja prezydenta Andrzeja Dudy. To oznacza, że po latach będziemy mieli nowego prezydenta. O potencjalnym kandydacie Prawa i Sprawiedliwości coraz częściej mówi prezes partii, Jarosław Kaczyński.

– Musimy znaleźć kogoś takiego, kto będzie bardzo dobrze przyjęty przez społeczeństwo, będzie odpowiadał oczekiwaniom społeczeństwa i kto jednocześnie nie ma w przeszłości niczego takiego, co można zaatakować – nawet niesprawiedliwie, ale można – zaznacza Jarosław Kaczyński.

Te słowa mogą oznaczać, że często typowani przez media i sondaże Mateusz Morawicki oraz Beata Szydło nie dostaną partyjnej nominacji do wyborów prezydenckich. Niewykluczone, że PiS przedstawi nazwisko kandydata w Dzień Niepodległości, 11 listopada.

Naturalnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej jest Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy coraz częściej mówi o tym, jakiej głowy państwa – jego zdaniem – potrzebuje Polska.

– Jest szansa na to, że będziemy mieli poważnego prezydenta. Kogoś, kto jest szanowany na świecie; kogoś, kto jest traktowany serio – przekonuje Rafał Trzaskowski.

Na liście potencjalnych kandydatów pojawia się też Radosław Sikorski. W Koalicji Obywatelskiej są też głosy, aby przeprowadzić prawybory. Te miały już miejsce w Platformie w 2010 roku i z ministrem Sikorskim wygrał wtedy Bronisław Komorowski. Podobne propozycje słychać od polityków Lewicy i Konfederacji.

– Prawybory w Konfederacji w sposób bardzo dobry udały się pięć lat temu. Myślimy o tym sposobie. Również rozpatrujemy delegowanie jednego przedstawiciela Konfederacji – informuje poseł Krzysztof Mulawa z Konfederacji.

W wyborach prezydenckich zapewne wystartuje Szymon Hołownia. Nie jest jasne, czy PSL – koalicjant Polski 2050 – wystawi swojego kandydata, bo coraz wyraźniejsze są napięcia w Trzeciej Drodze.

– Liczymy na to, że współpraca w ramach Trzeciej Drogi będzie kontynuowana. Jeśli będzie kontynuowana, to kandydat powinien być wspólny – zwraca uwagę wiceminister klimatu i środowiska, Miłosz Motyka.

W dyskusje o potencjalnym kandydacie włączył się prezydent. Andrzej Duda mówi w kontekście wyborów prezydenckich o szefie swojego gabinetu, Marcinie Mastalerku, byłym pośle Prawa i Sprawiedliwości.

– Jest to człowiek, który polityczną przyszłość – ja w to wierzę – ma przed sobą – wskazał prezydent RP na antenie Radia ZET.

– Nadawałby się prezydenta czy nie? – zapytał dziennikarz.

– Byłby najmłodszym prezydentem w historii RP – mówił Andrzej Duda.

W ostatnich sondażach pojawił się też Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Politolog, dr Andrzej Skiba, przypomina, że w ostatnich wyborach prezydenckich niespodziankę sprawiali kandydaci niezwiązani z partiami politycznymi.

– Nie można wykluczyć też tego, że pojawi się jeszcze tzw. trzeci kandydat, który zagospodaruje wyborców nie do końca zdecydowanych, którzy nie odnajdują się w tym sporze PiS-PO, PO-PiS – podkreśla dr Andrzej Skiba.

Takim kandydatem – według mediów i sondażowni – może być związana z telewizją Polsat dziennikarka Dorota Gawryluk.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl