fot. PAP/Andrzej Lange

Ofensywa dyplomatyczna w sprawie Ukrainy

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, Kamala Harris, oraz premier Kanady, Justin Trudeau, złożyli wizytę w Polsce. Politycy jednomyślnie deklarowali solidarność z Ukraińcami oraz finansową pomoc dla uchodźców.

Wiceprezydent USA, Kamala Harris, rozpoczęła wizytę w Polsce od spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. Po krótkiej rozmowie udała się do Belwederu, gdzie spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. Amerykańska wiceprezydent w pierwszych słowach zwróciła się do Polaków i podziękowała za pomoc uchodźcom.

„Świat obserwuje Polskę, przywódców Polski i ludzi mieszkających w Polsce. To są niesamowite akty hojności i dobra” – podkreśliła Kamala Harris.

Wiceprezydent USA podkreśliła w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, że zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do obrony sojuszników w ramach piątego artykułu NATO jest nienaruszalne.

„Stany Zjednoczone są przygotowane do tego, aby bronić każdego centymetra terytorium NATO. Stany Zjednoczone poważnie przyjmują, że atak na jednego jest atakiem na wszystkich” – zaakcentowała.

Z powodu wojny na Ukrainie Amerykanie wzmacniają swoją obecność na wschodniej flance NATO. Tylko w Polsce przebywa ponad 10 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Będzie też więcej amerykańskiego sprzętu. Nad Wisłę przybyły dwie baterie rakiet Patriot. W przyszłym roku polscy piloci będę już latać myśliwcami F-35 – przypomniał Bartosz Brzyski, politolog.

– Te dwie rzeczy – poza czołgami Abrams, które też są istotne, ale nie tak jak dwie pozostałe rzeczy, czyli baterie przeciwlotnicze i myśliwce – zapewniłyby nam w dużej mierze przewagę w pierwszym uderzeniu – mówił Bartosz Brzyski.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się z prośbą do wiceprezydent Kamali Harris o przyspieszenie dostarczenia nam amerykańskiego sprzętu.

„(…) Ponieważ chcemy, żeby nasze wojsko jak najszybciej miało nowoczesne wyposażenie. Czy jest tego potrzeba? To już chyba każdy widzi” – wskazał Andrzej Duda

Jednym z tematów rozmów polsko-amerykańskich była kwestia przekazania Ukrainie polskich myśliwców MiG-29. Polska zdecydowała o przekazaniu ich nie bezpośrednio na Ukrainę, tylko na rzecz amerykańskiej armii, a konkretnie do bazy lotniczej w niemieckim Ramstein.

„Chcemy, aby decyzja została podjęta przez Sojusz wspólnie, tak aby Polska była cały czas wiarygodnym członkiem NATO, a nie krajem, który samodzielnie decyduje w sprawach ważnych, które dotyczą bezpieczeństwa Sojusz jako całości” – oznajmił prezydent RP.

Wiceprezydent Kamala Harris poinformowała też, że Stany Zjednoczone poważnie włączają się w pomoc uchodźcom.

„Przekazujemy dodatkowych 50 mln dolarów ze środków przeznaczonych na program żywnościowy, żeby pomóc w realizacji pomocy humanitarnej dla Ukrainy” – powiedziała Kamala Harris.

Pomoc będzie bardzo potrzebna, ponieważ w Polsce jest już ponad półtora miliona uchodźców z Ukrainy – podkreślił prof. Krzysztof Kubiak.

– Ilość uchodźców, którzy napłynęli do Polski, przewyższyła ilość uchodźców, którzy napłynęli do całej Europy w trakcie kryzysu w roku 2015 – zaakcentował prof. Krzysztof Kubiak.

Wewnętrzne granice UE zostały otwarte dla uchodźców z Ukrainy, aby mogli swobodnie przemieszczać się po kontynencie – poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński, po spotkaniu w Rzeszowie ze swoimi odpowiednikami z Francji i Niemiec.

– Zawiązaliśmy już nieformalny sztab między Ministerstwami Spraw Wewnętrznych: Polski, Niemiec i Francji, w który włączymy ministrów spraw wewnętrznych innych państw Unii Europejskiej, żeby zmierzyć się z tym wielkim europejskim problemem, jakim jest fala uchodźców wojennych w Europie – stwierdził minister Mariusz Kamiński.

https://twitter.com/BPM_KPRP/status/1501930675917582336

 

Pomoc finansową i logistyczną przy przyjmowaniu uchodźców zadeklarował też premierem Kanady, Justin Trudeau, który również przebywa z wizytą w Polsce.

„117 mln dolarów to kwota na m.in. przyspieszenie procedur imigracyjnych, aby Ukraińcy jak najszybciej mogli znaleźć się w Kanadzie, a tym samym zmniejszyć obciążenie krajów jak Polska, które tak wiele robią w tym momencie” – powiedział premier Kanady.

Justin Trudeau spotkał się z prezydentem Andrzej Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Szefowie rządów we wspólnym nagraniu okazali wsparcie walczącym Ukraińcom.

„Wy, obywatele Ukrainy, jesteście w niezwykle trudnej sytuacji, ale nie będziecie zostawieni sami. Będziemy wspierać wasze europejskie aspiracje i pomożemy w odbudowaniu waszego kraju” – oznajmił Mateusz Morawiecki.

„Razem staniemy przeciwko Władimirowi Putinowi. Będziemy dalej wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba. Jesteśmy razem” – podsumował Justin Trudeau.

Jutro wiceprezydent Kamala Harris uda się do Rzeszowa, gdzie spotka się z amerykańskimi żołnierzami. Następnie złoży wizytę w Rumunii.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl