fot. https://pixabay.com/pl/photos/ch%C5%82opiec-ksi%C4%85%C5%BCka-czytanie-5731001/

Od 1 września zmieni się kanon lektur szkolnych

Od 1 września roku zmieni się spis lektur obowiązkowych i uzupełniających w szkołach podstawowych, liceach i technikach. Wśród nowych lektur pojawi się więcej książek m.in. św. Jana Pawła II i ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Większość zmian dotyczy listy lektur uzupełniających, która dość mocno się poszerzy. Skromniejsza będzie lista lektur obowiązkowych. Przykładowo w klasach I-III szkół podstawowych z kanonu lektur zniknie m.in.: „Zaczarowana zagroda” Aliny i Czesława Cenkiewiczów czy „Oto jest Kasia” Miry Jaworczakowej. W klasach IV-VI szkoły podstawowej dzieci nie przeczytają „Winnetou” Karola Maya. Z wykazu lektur obowiązkowych dla szkół średnich znikają m.in.: wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mitologia, część II Rzym” Jana Parandowskiego. Zmiany w kanonie lektur to efekt pracy całego zespołu eksperckiego.

– Zespół ekspertów zarówno praktyków, jak i teoretyków, nauczycieli, przedstawicieli Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i wielu osób, które są zaangażowane w przygotowanie tego typu dokumentów, brało w tym udział. Zmiany przeszły też konsultacje społeczne i międzyresortowe – mówiła Anna Ostrowska, rzecznik resortu edukacji i nauki.

W kanonie lektur uzupełniających pojawią się takie pozycje jak: „Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie” Julity Grodek czy „Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły” Piotra Kordyasza. Na liście lektur uzupełniających znajdują się również m.in.: fragmenty „Listów do Matki” Juliusza Słowackiego czy „Pożoga. Wspomnienia z Wołynia 1917–1919” Zofii Kossak-Szczuckiej.

Takich pozycji potrzebują młodzi – oceniła dyrektor gdańskiej szkoły podstawowej nr 65, Jolanta Kwiatkowska Reichel.

– Sam życiorys pisarki jest dowodem na to, że było to wspaniałe, chociaż bardzo trudne, życie. W każdej sytuacji potrafiła zachować się przede wszystkim jak człowiek, jak Polka. Młodzieży trzeba takich wzorców – wskazała Jolanta Kwiatkowska Reichel.

Resort edukacji zarekomendował w kanonie lektur rozszerzonych takie pozycje jak fragmenty dzieł św. Jana Pawła II m.in.: „Przekroczyć próg nadziei, „Tryptyk rzymski”, „Pamięć i tożsamość” czy „Fides et ratio”.

– Trudno sobie wyobrazić kanon lektur szkolnych, naszą kulturę, literaturę bez obecności Jana Pawła II. Nie było większego Polaka w dziejach naszej ojczyzny i to miejsce Karolowi Wojtyle, Janowi Pawłowi II się należy, tym bardziej że i Karol Wojtyła, i Jan Paweł II w jednej osobie byli literatami, twórcami – powiedziała prof. Małgorzata Sagan, doradca metodyczny, nauczyciel j. polskiego.

W kanonie lektur uzupełniających znajdują się również: „Raport Witolda” rtm. Witolda Pileckiego czy „Zapiski więzienne” ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.  W tym roku obchodzimy rok Prymasa Tysiąclecia. Będziemy świadkami jego beatyfikacji – zaznaczyła rzecznik MEiN.

– To ważny moment, aby w ramach kanonu lektur uwzględnić biografię, życiorysy prymasa. W odniesieniu do raportu rtm. Witolda Pileckiego należy powiedzieć, że jest to niezwykła pozycja, która może być wykorzystana zarówno na języku polskim, jak i w ramach lekcji historii – podsumowała Anna Ostrowska.

Pełne zestawienie lektur dostępne jest na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl