Obrony prac dyplomowych studentów dziennikarstwa oraz politologii w AKSiM

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyły się obrony prac licencjackich na kierunkach dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz politologia. W najbliższych dniach do egzaminów dyplomowych przystąpią studenci innych kierunków.

Egzamin dyplomowy stanowi zwieńczenie kilkuletnich studiów i jest istotnym krokiem w kierunku przyszłej kariery zawodowej. Jednak by móc do niego przystąpić, najpierw trzeba było się do niego przygotować – mówiła profesor i dziekan AKSiM, dr Dorota Żuchowska.

– To bardzo długotrwały proces. Od pierwszych pomysłów, od pomysłu na tematykę pracy, poprzez zbudowanie planu pracy, zaproponowanie, jakiego typu badania zostaną wykonane: czy to będą tylko studia literaturowe, czy będzie konieczne wykonanie jakiegoś badania, poprzez etap pisania, poprawiania tego, oszlifowywania zgodnie ze standardami, które są przyjęte na wydziale, jeśli chodzi o sposoby pisania przypisów, bibliografii itd. Ta ostateczna wersja jest jeszcze czytana przez promotora – wyjaśniła dziekan AKSiM.

Niekiedy ten proces trwa dłużej, ale – jak zaznaczył Grzegorz Kluczyński z politologii, który we wtorek obronił swoją pracę dotyczącą historii Stowarzyszenia „Pax”, jest to czas rozwijania zainteresowań i pracy nad sobą.

– Stowarzyszenie „Pax” jest o tyle ciekawym tworem, że jednocześnie tytułowało się jako katolicy świeccy, z drugiej strony było koncesjonowaną opozycją, więc pomyślałem, że bardzo fajnie byłoby trochę rozwinąć ten temat, zgłębić go. To była praca nad sobą, nie można było się poddać – podkreślił Grzegorz Kluczyński.

Na każdym etapie studenci mogli liczyć na pomoc wykładowców akademickich. Jednym z nich jest dr Mateusz Kaleta.

– Każdy ze studentów ma u nas opiekę promotora – takiego opiekuna naukowego, dzięki któremu pisze pracę, przy jego pomocy. Staramy się wspierać studentów od strony merytorycznej i technicznej. Studenci zawsze mogą na nas liczyć. Spotykamy się z nimi regularnie podczas seminariów dyplomowych – mówił wykładowca.

Tematy były zróżnicowane. Jedna z prac, jak wspomniano wcześniej, dotyczyła Stowarzyszenia „Pax”, inna – autorstwa ks. Mateusza Pstrągowskiego – traktowała o uzależnieniu młodzieży od mediów społecznościowych na przykładzie Instagrama.

Jednak to nie tylko praca dyplomowa jest oceniana – tłumaczyła profesor AKSiM i prorektor uczelni, dr Maria Laska.

– Studenci wykazują się wiedzą z toku trzech lat studiów, ale oczywiście wybierają promotorów z takich działów, którymi się interesują – podkreśliła dr Maria Laska.

Ci którzy już się obronili mają specjalne przesłanie do studentów:

– Pewnie zabrzmi to dla nich niezaskakująco i pewnie ich nie podniesie na duchu, ale żeby się aż tak nie stresowali – powiedział ks. Mateusz Pstrągowski.

AKSIM oferuje szeroki wachlarz studiów, dlatego egzaminów dyplomowych w najbliższych dniach będzie więcej. Zaczęły się one w ubiegłym tygodniu od prestiżowego kierunku MBA, we wtorek bronili się studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz politologii, a w kolejnych dniach bronić się będą studenci pielęgniarstwa i informatyki medialnej. W piątek 28 czerwca odbędą się obrony prac magisterskich. Informacje na temat wszystkich kierunków studiów znaleźć można na [stronie internetowej uczelni].

Justyna Zembrzuska/TV Trwam News

drukuj