PAP/Rafał Guz

Obchody 80. rocznicy powstania Armii Krajowej w całej Polsce

80 lat temu powołano Armię Krajową – największy ruch oporu w okupowanej przez Niemców Europie. Armia Krajowa scaliła konspiracyjne siły zbrojne w walce o niepodległą Polskę. W całym kraju odbywały się uroczystości rocznicowe.

14 lutego 1942 roku naczelny wódz generał Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W jej skład weszło około 200 konspiracyjnych organizacji wojskowych – mówił historyk, dr Marcin Paluch. [czytaj więcej] 

– Trzeba było w Polsce, na terenach okupowanych, zwiększyć rangę elementu wojskowego, tym elementem wojskowym państwa polskiego jest właśnie Armia Krajowa – wskazał dr Marcin Paluch.

W latach 1943-1944 w szeregach Armii Krajowej służyło blisko 400 tys. zaprzysiężonych żołnierzy. Armia Krajowa odbijała więźniów, wykonywała wyroki na niemieckich oprawcach. Prowadziła też akcje wywiadowcze – powstrzymała m.in. prace nad niemieckimi rakietami V-2.

– Rozpracowanie wywiadowcze ośrodka w Peenemünde na wyspie Uznam, który zostaje w 1943 roku zbombardowany przez lotnictwo sprzymierzonych – zaznaczył historyk.

W rocznicę powstania Armii Krajowej wieńce na grobach dowódców Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej złożył prezydent Andrzej Duda. [czytaj więcej] https://www.radiomaryja.pl/informacje/prezydent-a-duda-oddal-hold-bohaterom-armii-krajowej/

W trakcie przemówienia na warszawskich Powązkach prezydent wskazał na naszą powinność, jaką jest pielęgnowanie pamięci o bohaterskich żołnierzach Armii Krajowej.

– Jesteśmy wdzięczni wszystkim tym, którzy wtedy się nie wahali, którzy się nie bali, którzy stawali do walki – mówił prezydent Andrzej Duda.

Jak dodał, historii Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego uczą uczelnie wojskowe na całym świecie. Prezydent wyraził nadzieję, że Polacy nie będą zmuszeni ponownie podejmować walki zbrojnej.

– Skłaniamy się z głęboką wiarą, że nigdy więcej Polacy nie będą musieli tworzyć państwa podziemnego, że nigdy więcej nie będą musieli walczyć o odzyskanie swojej ojczyzny – akcentował Andrzej Duda.

Uroczystości miały miejsce przed tablicą upamiętniającą Komendanta Głównego Armii Krajowej gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Jak wskazał powstaniec warszawski Bogdan Bartnikowski, generał Stefan Rowecki miał autorytet wśród żołnierzy.

– Potrafił pogodzić, podporządkować sobie większość organizacji zbrojnych istniejących w Polsce – wspominał Bogdan Bartnikowski.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk, wskazał na tragiczny los gen. Stefana Roweckiego. Komendant Główny Armii Krajowej zginął w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen w 1944 roku, nie przystając na żądania Niemców.

– Niemcy chcieli, aby porzucił marzenia o wolnej Polsce, aby wykorzystał swój autorytet i włączył struktury Polskiego Państwa Podziemnego w sojusz z niemiecką III Rzeszą – zwrócił uwagę Jan Józef Kasprzyk.

https://twitter.com/Kombatanci/status/1493233891288748035

W siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej szef resortu Mariusz Błaszczak wręczył medale i wyróżnienia zasłużonym żołnierzom.

– Wielu, spośród dzisiejszych żołnierzy, przystąpiło do wojska, dlatego że zostali niejako następcami żołnierzy Armii Krajowej. (…) Bardzo się z tego cieszę i chciałbym, żeby więcej było takich postaw – akcentował Mariusz Błaszczak.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1493128655102427137

Przy okazji 80. rocznicy powołania Armii Krajowej w Muzeum Narodowym w Warszawie ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Baczyński bez filtra”.

Uczestnicy za pomocą zdjęć interpretowali wiersze poety i żołnierza Armii Krajowej. W wydarzeniu uczestniczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. [czytaj więcej] 

– Ogłaszamy wyniki konkursu, który jest takim sposobem rozmowy z młodym pokoleniem, żeby to młode pokolenie potrafiło zrozumieć, co jest faktycznie najważniejsze – mówił Piotr Gliński.

W Gdańsku wieniec przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej złożył m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Na Targu Węglowym w Gdańsku otwarto wystawę edukacyjną przygotowaną przez gdański IPN. [czytaj więcej] 

– Wystawę prezentującą losy, historię Polskiego Państwa Podziemnego na Pomorzu. Żołnierze Armii Krajowej walczyli  i z okupantem niemieckim, i z okupantem sowieckim, nigdy nie kolaborowali – zaznaczył dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot.

Armię Krajową rozwiązano na początku 1945 roku. Mimo to część żołnierzy, znanych jako Żołnierze Niezłomni, kontynuowało walkę z rosyjskim okupantem. Wielu z nich zginęło w komunistycznych więzieniach.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl