Minister edukacji o spotkaniu z ZNP: Intensywne, niezwykle merytoryczne i konstruktywne

To była intensywna, półtoragodzinna rozmowa, niezwykle merytoryczna i konstruktywna w tym sensie, że argumenty nie miały w ogóle charakteru politycznego – powiedział szef Ministerstwa Edukacji i Nauki, prof. Przemysław Czarnek, komentując środowe spotkanie z kierownictwem ZNP.

W środę w gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki doszło do spotkania szefa resortu Przemysława Czarnka z kierownictwem Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). Związkowcy przygotowali na to spotkanie listę rekomendacji i postulatów, m.in. dotyczących wzrostu wynagrodzeń nauczycieli na poziomie co najmniej 20 procent. Chcieli też rozmawiać na temat zagrożenia, jakie widzą w związku z nowelizacją ustawy Prawo oświatowe, przyjętą w ubiegłym tygodniu przez Sejm.

„To była intensywna, półtoragodzinna rozmowa, niezwykle merytoryczna i konstruktywna w tym sensie, że argumenty nie miały w ogóle charakteru politycznego i z tego się cieszę, tylko rzeczywiście dotykały sedna problemu, które w szkole są do rozwiązania” – powiedział w TVP minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek.

Strony uzgodniły, że kolejne spotkanie odbędzie się 30 listopada.

„Umówiliśmy się na kolejne spotkanie przy takim zespole, który ma się zajmować postulatami, zgłoszonymi przez nauczycieli w miasteczku ZNP. Zespół będzie poszerzony o inne związki zawodowe, (…) Solidarność i Forum Związków Zawodowych. Spotkanie będzie miało miejsce 30 listopada, serdecznie zapraszam związkowców, będziemy debatować. Debata jest potrzebna” – stwierdził prof. Przemysław Czarnek.

Szef resortu edukacji podkreślił jednocześnie, że wiele już udało się zrobić.

„To co już zostało zrobione jest faktem – podnieśliśmy subwencję oświatową rok do roku, styczeń do stycznia 2022-2033 – bo tak jest zapisane w projekcie ustawy budżetowej – o ponad 11 miliardów złotych. (…) Podnosimy wynagrodzenia dla najmniej zarabiających nauczycieli styczeń do stycznia, rok do roku, o 35 procent. To jest dwukrotnie tyle, co wskaźnik inflacji, o 1240 zł brutto średnio. Podnosimy wynagrodzenie najlepiej zarabiających nauczycieli o 814 zł brutto średnio miesięcznie. To są podwyżki, które są faktem” – zauważył.

Zapowiedział, że trzeba „dalej dyskutować, w jaki sposób spowodować, że system wynagradzania nauczycieli będzie bardziej sprawiedliwy”.

„Bo dzisiaj nie jest sprawiedliwy dla samych nauczycieli. Są nauczyciele, którzy mają w klasie 30 uczniów (…) i są nauczyciele, którzy mają pięcioro uczniów w klasie i dostają jeszcze dodatek wiejski” – wskazał minister edukacji.

„Ale to już jest rola związków zawodowych przedstawicieli nauczycieli, żeby podpowiedzieć jak ten system usprawnić” – dodał szef MEiN.

PAP

drukuj